te. Op de bewaarde foto is duidelijk de orginaliteit van zijn idee te zien: twee paviljoens op palen boven op de duinrand langs het strand werden met elkaar verbonden door een promena de, eveneens op palen. Daaronder bevond zich een rij badhok jes. Komter trachtte met zijn bebouwing op palen een probleem op te lossen waaraan volgens hem de meeste 19e eeuwse bad plaatsen mank gingen. Door de gesloten bebouwing langs een boulevard direct op de eerste duinrij boven het strand werd het zicht op de duinen ontnomen, juist datgene "wat op logi sche wijze de natuurlijke afsluiting vormde met haar vloeiende lijnen en wijde verschieten" en waar men in eerste instantie uit de stad naar toe was getrokken om van te genieten. Met de toepassing van zijn paviljoens en een promenade op palen, kon men van de omgeving genieten zonder dat het zicht door de bebouwing afgesloten werd. Komter hoopte op deze manier het karakteristieke van de duinkust te bewaren in een tijd waarin de vaste klant die lange tijd gedurende het seizoen in pension aan zee verbleef plaats maakte voor de dagjesmens met zijn grotere mobiliteit. In 1935 had Komter zijn plannen verder uitgewerkt, omdat een mogelijke investeerder in zijn ideeën geïnteresseerd was geraakt De twee paviljoens werden uitgebreid met een casino, restau rants, een "Kurzaal-Theaterzaalwaar "de meest prominente artisten en gezelschappen" zouden optreden voor het Bloemen- daalse publiek. In de aangrenzende duinen diende een groot meer met wedstrijdbad te worden uitgegraven, waardoor Bloemen- daal aan Zee intensiever gebruikt kon worden: men was niet langer afhankelijk van het getij en bij koele westenwind kon men toch beschut baden. Meer landinwaarts was een camping gedacht en tevens een aantal zomerhuisjes. Het in de duinen gegraven openluchttheater bood plaats aan duizend bezoekers. Verder zouden vuurwerken, bloemencorso's, feeërieke avond waterballetten, internationale tenniswedstrijden en wellicht ook golf-links de badplaats aantrekkelijk hebben moeten maken. Naast het beter gesitueerde publiek waarop deze voorzieningen toen duidelijk gericht waren, werd in het hoogseizoen gerekend op 12.000 dagjesmensen die er per fiets of bus naar toe zouden komen. Op twee plaatsen waren er parkeerplaatsen voor 900 auto's, die om "niet als een troosteloze grauwe vlakte te doen schijnen", verdiept in het landschap waren aangebracht. Hoe aantrekkelijk Komters plannen er op het eerste gezicht ook uitzagen, door de omvang, de vrij in het terrein geplaat ste onderdelen en het intensieve gebruik dat er van gemaakt moest worden in het kwetsbare duinlandschap, zou de grens tussen natuur en recreatie tamelijk vaag zijn geworden, wat nu net niet in de oorspronkelijke bedoeling lag. Het geheel lijkt meer passend voor de Californische kust in de buurt van Hol lywood dan in het door de crisis van de jaren '30 getroffen Nederland De gemeente Bloemendaal stond zeker niet afwijzend tegenover de plannen van Komter, maar omdat in de crisisjaren echte investeerders terugschrokken voor plannen op een dergelijke schaal, was het onmogelijk ze uit te voeren. Zelfs de bond van werkgevers in de horeca maakte bezwaar tegen de bouw van Bloemendaal aan Zee zo dicht bij Zandvoort. Vele bedrijven gingen failliet in het seizoenbedrijf langs de kust. In de jaren 1932-1934 kenden de bedrijven slechts een bezetting van 25%. De gemeente kon voor haar eigen plannen aan de Kop van de Zeeweg ook geen financiën vinden, behalve door de verkoop van 12

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 13