zeren hekwerk aangekondigd. Kwam men binnen, dan was recht vooruit de kassa, waar men ook zwemkleding en handdoeken kon huren. Men mocht ook zijn eigen badpak gebruiken, maar moest dit dan wel in het bad achterlaten, opdat een en ander ter plaatse gewassen kon worden. Stoop's Bad was er niet alleen om te zwemmen. De meeste woningen beschikten destijds nog niet over een eigen bad-of douchegelegenheid. Op de begane grond en de eerste verdieping vond men dus een groot aantal badkamers en voor moeders met kinderen zelfs een enkele kamer voor het "familiebad" en ook "stortbaden", die overigens nog tot ongeveer 1970 in gebruik zijn geweest. Vloeren en wanden zijn afgewerkt met granito en tegels. De badkamers en kleedhokjes keurig ingericht. Door de detaillering was echter alles even arbeidsintensief in het onderhoud. Nu werd het gebouw ontworpen in een tijd dat per soneelskosten bij de exploitatie nog nauwelijks een rol speel den, maar toen Stoop's Bad in 1920 in gebruik genomen werd, was de sociaal-economische toestand volkomen veranderd. Sinds 1915 stegen lonen en prijzen eerst langzaam, maar na de Tweede Wereldoorlog explosief. Zo zou men kunnen zeggen dat het Bad, zowel door de historiserende stijl als door arbeidsintensieve exploitatie, bij de opening al "ouderwets" was. Toch was de technische uitmonstering hypermodern. Het gebouw is opgetrok ken in het, toen moderne, gewapend beton. De perrons rondom het zwembassin zijn zo aangelegd, dat water vandaar niet meer in het bassin terugloopt en in het bassin loopt rondom ter hoogte van de waterspiegel een overstortgootOok deze zorgt, met de inlaatpunten op de bodem van het bad en de waterspuwers aan de ondiepe zijde, voor voortdurende verversing van het water. Het Bad beschikt over vier eigen waterbronnen, die elk 30 m3/uur leveren. Het water wordt/werd eerst ontijzerd en vervolgens in een reinwaterkelder onder het bassin opgeslagen, vanwaar het via een pomp met voorverwarmer in het bassin werd gebracht. Het "vuile" water werd naar een filter op het dak van het gebouw gepompt, daar door luchtoxydatie gereinigd, Links: Prent van één der zeer verzorgde badkamers (uit de brochure uitgegeven t.g.v. de opening van Stoop's Bad, septem ber 1921). Rechts: Van alle kuipbaden is er nog één bewaard gebleven. 18

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 19