GERARD HOLT EN STOOP'S OPENLUCHTBAD IN OVERVEEN Omstreeks 1930 kreeg de jonge Haarlemse architect Gerard H.M. Holt (1904-1988) van Adriaan Stoop opdracht het Stoop's Bad uit te breiden met het eerste Nederlandse buitenbad van Olym pische afmeting (25 bij 50 m.Wat ging daaraan vooraf? Holt volgde tussen 1924 en 1926 een architectuuropleiding aan de Haarlemse School voor Bouwkunde en Versierende Kunstam bachten. Daarna werkte hij onder meer in Amsterdam bij de architectenbureaus van J. BoterenbroodJ.F. Staal, H.Th. Wijdeveld en de gebroeders Baanders. Het was de periode waarin de architectenstroming "Amsterdamse School" hoogtij vierde. Holt vertelde mij in 1981 dat hij werd beïnvloed door de zuivere, ambachtelijke instelling van de Amsterdamse School-architecten: "Ze beleden op hun wijze een soort func tionele gedachte. Zij toetsten wat er gemaakt werd in de beoordeling aan de functionaliteit, maar met gebruikma-Êm king van de toenmalige ambachtelijk- Gerard H.M. Holt ,1931. heid" Eind jaren-'20 raakte Holt in toenemende mate gegrepen door de moderne zakelijkheid in het bouwen. In een lezing uit 1931 voor de Volksuniversiteit stelde Holt dat de strijd van de mens voor de vervulling van materiële behoeften nu ook op geestelijke hoogte vrijheid brengt. Het is de moderne zake lijkheid in de architectuur welke het krachtigst zal bijdra gen tot een oplossing voor de ontwikkeling van de maatschap pelijke orde op een hoger plan. Daarmee is de architectuur volgens Holt onderdeel van een breed maatschappelijk, cul tureel en technisch ontwikkelingsproces. In 1936 schreef Holt in het avantgarde tijdschrift De 8 en Opbouw: "De sociale taak van elke schepping mag slechts uit gaan naar het dienen van het algemeen belang en op het terrein van de architectuur: naar het streven van een economisch, zuiver, weloverwogen bouwen waarin alle mogelijkheden worden benut die ons door de tegenwoordige kennis der techniek, stand der industrie en de maatschappelijke verhoudingen worden gegeven" Het is in deze periode dat de jonge Holt de opdracht voor het Stoop's openluchtbad als een enorme uitdaging aanvaardt. Een dergelijk groot buitenbad was in Nederland nog niet eerder tot stand gekomen. Holt maakte daarom een aantal studiereizen naar zwembaden in London-WembleyAnnecy (F) en de Zwitserse steden Basel-EgliseeVevey en ZÜrich. Holt vertelde mij in 1982: "Daar kwam ik in aanraking met een stuk techniek waar ik nimmer mee te maken had gehad. De bas sins moesten bestand zijn tegen de grootste hittestraling in de zomer en in de winter tegen droogte zonder kapot te vrie zen. Dat was een heel moeilijke opgave. Zo'n diep bad lag een eind onder de grondwaterstand. Werden de basins gevuld met water, dan waren ze immens zwaar, honderden tonnen water, maar als het 's winters leeggepompt werd om te worden schoonge maakt, dan was het bad aan een enorme opwaartse druk onder hevig. Dus daar waren paalfunderingen voor nodig die met geweldige ankeringen vastgezet werden. En dan nog die biologische kwesties, filteringen van water e.d. Ik kwam in contact met specialisten op dat terrein die we 21

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 22