VAN DE REDACTIE Merkwaardig, een "badnummer" van "Ons Bloemendaal" in de ijzige (voor)zomer van 1991! Ook wat de inhoud betreft is deze uitgave enigszins bizar en niet zo zomers en luchtig als men van een badnummer zou verwachten. Toch gaat het wel degelijk over zwemmen en baden en wij hopen dat de inhoud U niettemin zal interesseren. Deze zomer is het zeventig jaar geleden de de Zeeweg werd opengesteld. Over de voorgeschiedenis en uitvoering van dit vroege werkverschaffingsproject verscheen een beschouwing in "Eigen Hulp"(1921), het adresboek van de gemeente Bloemendaal uitgave van de Bloemendaalsche Courant. We drukken deze in zijn geheel af, evenals een aantal foto's uit die tijd. Voor "de Kop van de Zeeweg" werden destijds ambitieuze plannen gemaakt. Tot uitvoering is het nooit gekomen. "Bloemendaal aan zee" is blijven steken in een gigantische tegelplaat om auto's te parkeren en een aantal aardige uitspanningen in noord hollandse boerderijstij1Over deze plannen schrijft kunsthis toricus drs. Freek Baars. Leest U verder over een tragische gebeurtenis die in 1924 te Bloemendaal aan zee plaats vond, door mevrouw J. Patijn-Bijl de Vroe beschreven. Eveneens in 1921 werd Stoop's Bad officiëeel geopend. Helaas valt tegelijk met het zeventigjarig jubileum van dit voor vele Bloemendalers toch zo dierbare bad, ook het doek. 31 mei j.l. zijn de deuren (voorgoed?) gesloten. Ondergetekende heeft zich verdiept in ontstaan, bouw en inrichting van het bad, schepp ing van Eduard Cuypers en zijn stichter ir. A. Stoop. De archtitectuurhistoricus drs. Hildebrand de Boer, kenner van leven en werk van architect Holt, geeft een beschrijving van het buitenbad, in de jaren '30 aan het bad toegevoegd, maar al weer ettelijke jaren geleden gesloten. Kort voor het ter perse gaan van dit nummer werd bekend, dat het Cuypersgenootschap, een vereniging tot behoud van 19e eeuws en vroeg 20e eeuws cultuurgoed in Nederland, de minister van WTVC heeft verzocht Stoop's Bad, inclusief Holts buitenbad, op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. De gemeentelijke monumentencommissie heeft hierover een positief advies gegeven en zich geschaard achter het genootschap dat voor behoud pleit omdat: het bad een voorbeeld is van de diverse utiliteitsbouw werken van Cuypers, in wiens oeuvre "rationaliteit", "schil derachtigheid" en "organische architectuur" sleutelwoorden zijn. Ook als gedenkteken van technische innovatie zou het bad bewaard dienen te worden. Het Cuypersgenootschap is van oor deel, dat nog onvoldoende bestudeerd is of het complex niet toch behouden zou kunnen worden, eventueel met een alterna tieve bestemming, die zo veel mogelijk recht doet aan de huidige karakteristiek. De monumentencommissie brengt in dergelijke gevallen advies uit aan B en W, die vervolgens de gemeenteraad een voorstel doet. De raad op zijn beurt adviseert de rijksdienst voor de monumentenzorg over de on)wenselijkheid een object tot rijks monument te verklaren. De raad betrekt in zijn advies niet alleen de cultuurhistorische aspecten, die pleiten voor be houd, maar ook de bouwkundige staat, de stedebouwkundige 2

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 3