EEN REDDINGBOOT GENAAMD "GEBROEDERS LUDEN" Vanaf het jaar 1965 heeft de zelfrichtende motorreddingboot "Gebroeders Luden" in Lauwersoog al vele honderden drenkelin gen behouden aan wal gebracht. Zou één van hen zich wel eens afgevraagd hebben hoe het levenreddende schip aan zijn naam kwam? Het verhaal begint in de gemeente Bloemendaal, in 1924. Met feestgedruis werd kort daarvoor, in 1921, de Zeeweg in gewijd. Een gloednieuwe verbinding van Overveen, door de duinen, met het Noordzeestrand. De plannen voor deze Zeeweg waren in eerste instantie bepaald niet toegejuicht door de eigenaren van het uitgestrekte duin- terrein. Het ging immers om hun jachtgebied. Al was de Zeeweg nu tot stand gekomen, de duinen bleven privé- bezit van de afstammelingen van de familie Borski, in de wandeling de "erven Van der Vliet" genoemd. De rijke en machtige familie Borski van Elswout was met de dood van Willem Borski III in 1884 in mannelijke lijn uitges torven Elswout vererfde op mevrouw J.J. van der Vliet-Borski 1828 1912). Met haar gezin bewoonde zij het aan Elswout grenzende Duinlust (nu CIOS). Jan Anton Willem Luden, 1891-1962. Hendrik (Poly) Luden, 1885-1924. Vijf zonen werden geboren, maar ook die stierven zonder nako melingen. Ook 4 dochters waren er, en naar hun nakomelingen ging de aandacht der familie uit. Dicht bij Elswout bleef dochter Mathilde W.J.J. van der Vliet (1857-1942). Haar echtgenoot, de bankier Mr Dr J. Luden (1857- 1940) beheerde voor de familieleden al het bezit in de ge meente Bloemendaal. Daarnaast restaureerde hij in de jaren twintig zijn eigendom, kasteel Moersbergen bij Doorn in het Utrechtse In 1898 liet het echtpaar Luden-van der Vliet de architect A. Salm (1857-1915) in Engelse landhuisstijl het huis Koningshof bouwen. Groot genoeg voor het groeiend gezin van twee dochters en twee zonen.De oudste zoon, Hendrik (bijgenaamd Poly), werd op 16 maart 1892 geboren. Charmant was hij, en intelligent. Zou hij niet eens de droom van de familie waarmaken en het huis Elswout afbouwen? In de voetstappen van zijn voorgeslacht werd hij firmant van het aloude bankiershuis Hope en Co. In 1920 betrok hij met zijn Amerikaanse vrouw Elisabeth Adelaide Cannon (1892-1984) het huis Elswoutshoek bij de Brouwerskolk. Een heerlijk huis voor hun kleine zoontje Jack. Genoemd naar grootvader en vader 29

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 30