Nooit heeft Elisabeth Cannon Nederland vergeten. In de Tweede Wereldoorlog trok zij zich het lot van ons land heftig aan. Zij organiseerde het Queen Wilhelmina Relief Fund en was de eerste amerikaanse vrouw die meteen na de oorlog (verplicht in uniform) voet aan land zette om zoveel mogelijk hulp te bieden. Een hoge onderscheiding was haar deel. Toen zij hoog bejaard op 30 augustus 1984 in Amerika overleed werd haar laatste wens vervuld: in Bloemendaal rust zij nu op de Al gemene Begraafplaats tussen haar man en haar zoontje. Had Henri Luden niet een broer; kleine Jack niet een oom? Jazeker. Jan Anton Willem Luden werd geboren op 25 juni 1891. Groeide hij op in de schaduw van zijn begaafde oudere broer met het idee in alles zijn mindere te zijn? Hoe reageerde hij op al het verdriet, al de verloren hoop in de familie? Wij weten het niet. Eenzelvig, bijna mensenschuw, woonde hij bij zijn ouders op Koningshof. En eenzaam is hij daar op 7 juli 1962 overleden. Zijn testament is een verrassing: Moersbergen laat hij na aan het Utrechts Landschap, Koningshof aan Natuurmonumenten en 600.000 gulden aan de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij. Het was op voorstel van zijn nicht, mevrouw Nancy de Jong Schouwenburg-Brandt, dat de reddingboot die van dit geld gebouwd kon worden gedoopt werd de "Gebroeders Luden" tot heil van velen die op zee hun leven dreigen te verliezen. J. Patijn-Bijl de Vroe. Dit artikel kwam tot stand met de vriendelijke medewerking van mevrouw N. de Jong Schouwenburg-Brandt, die ook het fotomate riaal ter beschikking stelde. Litt.: Mr C.W.D. Vrijland, ElswoutshoekJaarboek Haarlem 1942 Mr C.W.D. Vrijland, Koningshof, Jaarboek Haarlem 1955. De reddingboot van de Nederlandse Redding-Maatschappij genaamd "Gebroeders Luden" naar Hendrik en Jan Anton Willem, gesta tioneerd in Lauwersoog. Foto: Cees van der Meulen. 31

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 32