"DE ZEEWEG" (beschrijving door een tijdgenoot van de aanleg)* Wie de kamer van den gemeente-secretaris ten raadhuize** binnenkomt, ziet schuin over de toegangsdeur een kaart aan den wand. Deze kaart is de eerste van den Zeeweg. In den hoek leest men "Zeeweg, ontworpen en door B. en W. van Bloemendaal bij den raad ingediend 25 April 1907". We waren nog in den tijd van burgemeester Immink, wien de oude wegen - of beter gezegd omwegen - naar Zandvoort een doorn in het oog waren. Hij was dan ook de geestelijke vader van dit eerste plan. Wel werd deze weg thans anders dan de toenmalige geprojecteerde, wel zou men dus van een "anderen" Zeeweg kunnen spreken, maar de eer, een korter verbinding uit onze gemeente naar het strand te hebben gewenscht en er een plan voor te hebben gemaakt, komt toch ongetwijfeld aan bur gemeester Immink toe. Gelijk wij zeiden, heeft deze Zeeweg, zooals hij geworden is, met dat oude ontwerp, practisch gesproken, niets meer uit te staan. Het is een oorspronkelijk, op zichzelf staand werk, dat door weder een andere stuwkracht gedreven werd, n.l. de groote toewijding en doorzettenden ijver van onzen huidigen burgervader, Jhr. Bas Backer. Deze burgemeester aanvaardde op 1 juli 1907 zijn ambt, - en vierde dus zoo ongemerkt op 1 januari 1920 zijn koperen jubi leum In den eersten tijd van zijn bestuur bleef het Zeewegplan op den achtergrond, althans voor zoover men er naar buiten iets van bespeuren kon. De raad was er nooit bijzonder geestdriftig voor gestemd geweest, en de duin-eigenaren, wier grond men voor den weg noodig had, voelden er nog minder voor. Toch zijn er in die vroegere tijden wel degelijk plannen gemaakt en is er aan eenige zelfs begin van uitvoering gege ven, in zoover, dat de ontworpen wegen werden uitgezet, waar van de piketpalen bij het traceeren van dezen weg op verschei dene plaatsen gevonden zijn. Zoo is er indertijd een weg ontworpen van af "Duin en Daal" naar het strand. De Zandvoortsche Hotel- en Terreinmaatschap pij heeft destijds in beginsel een vergunning van de duin- eigenaars gehad om een Zeeweg door hunne gronden te leggen, zij het dan ook niet zoo'n grootsche weg als de tegenwoordige. Hij werd uitgezet, maar op het laatste oogenblik sprong dit nog af. Zoo stonden de zaken toen de oorlog uitbrak, en daarmede de groote strijd tegen de werkeloosheid door het geheele land werd aangemoedigd. De burgemeester, die - men kan er, nadat wij zijn doorzetten in deze aangelegenheid hebben gezien, wel zeker van zijn - voortdurend de kansen woog voor zijn groote plan, zag nu de gelegenheid schoon, twee goede dingen inéénen te doen een prachtmiddel om de werkeloosheid te bestrijden was de aanleg van den Zeeweg. Uit "Eigen Hulp" adresboek van de gemeente Bloemendaal 1921. Uitgave van de Bloemendaalsche Courant. Raadhuis bij Hotel Roozendaal te Overveen. 5

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 6