daarvan is op het ogenblik aan de gang. Het is te hopen dat er niet al te veel bezwaren komen tegen deze alleszins redelijke plannen. Modelboerderij Minder eensgezind waren de beheerscommissie en SBB over het toekomstig gebruik van de voormalige modelboerderij. Zoals bekend heeft een werkgroep uit de beheerscommissie zich actief ingezet om een zodanige bestemming voor de boerderij te zoeken, dat deze in de toekomst zoveel mogelijk als koeienboerderij zou kunnen blijven functioneren. Daarbij zijn er een aantal zeer strenge eisen van SBB, waaraan voldaan moet worden. De belangrijkste zijn, dat SBB geen pachtovereenkomst wenst aan te gaan met degene die de boerderij zou gebruiken, aangezien dit SBB te veel zou binden. Een pachter immers geniet sterke bescherming van de Pachtwet. Voorts moet de gebruiker zelf voor het zeer kostbare onderhoud van de gebouwen zorg dragen. Gegadigden Twee maal is het de werkgroep in het afgelopen jaar gelukt een serieuze gegadigde te vinden, die voor een groot deel aan de voorwaarden van SBB wilde voldoen. Beide keren ging het mis. De eerste keer haakte een kandidaat af vanwege persoonlijke tegenstellingen met SBB; de tweede keer hadden zich spontaan meer dan dertig gegadigden aangemeld. Na zorgvuldig onderzoek meende de werkgroep een kandidaat te hebben gevonden met wie serieus kon worden onderhandeld. De gegadigde was bereid zonder pachtovereenkomst te gaan boeren en zelf voor het onderhoud van de gebouwen te zorgen. Hij wilde naast rundvee ook Friese stamboekpaarden gaan fokken. Helaas is het nooit tot onderhandelen gekomen, omdat SBB van mening is, dat paarden een te grote belasting voor de weilanden vormen en dat er ook te weinig ruimte in de gebouwen zou zijn. Paarden SBB heeft nu zijn oude plan van stal gehaald, namelijk om... de paarden van de Stichting Stal Elswout, die sinds jaar en dag in een van de koetshuizen midden op het landgoed staan, te laten verhuizen naar de boerderij. De koeien, die u 's zomers op de weilanden ziet, zijn afkomstig van een boer uit de omgeving. De boerderij zou in dat geval geheel verbouwd moeten worden om de paarden te kunnen huisvesten. De typische koeiestal van de modelboerderij zou daardoor geheel verdwijnen. Deze verbouwing en de verplaatsing van de hoefslag zouden voor de Stichting Stal Elswout grote kosten met zich meebrengen, om nog maar te zwijgen over de onderhoudskosten. Het is zeer de vraag of Stal Elswout bereid en in staat is deze kosten op te brengen. Op zichzelf valt er veel te zeggen voor het 23 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 1, maart 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 23