Grensstenen In vroeger tijd plaatsten de overheid of de landeigenaren houten palen in de grond om hun gebied te markeren. In de loop van de 16de eeuw kwamen er stenen palen, die doeltreffender waren. Het merendeel van deze stenen grenspalen is vervaardigd uit grijs-blauwe hardsteen. In het oosten van ons land gebruikte men ook wel zandsteen en aan de Belgische grens treft men zelfs gietijzeren palen aan. Van deze palen zijn vorm, grootte, versiering en ingehouwen letters de meest opvallende punten. Er bestaan ongeprofileerde palen, die wel de naam van een gemeente of landgoed dragen, maar ook rijk bewerkte palen met wapens, opschriften en zelfs datering. Een veel voorkomend type is een achthoekige paal, gedekt met een halve bol. Deze palen zijn gebruikt als stoeppalen of als schamppalen om hoeken van huizen te beschermen. Veel van deze grens- en stoeppalen zijn in de loop der tijden verdwenen. Vooral door de aanleg van nieuwe wegen, of door wegverbetering, waarbij zo'n grenspaal in de weg stond. Of bij herbestrating van voetpaden of wegen op landgoederen. Monumenten De palen die de jaren hebben overleefd staan er als oude monumenten. Sommige zijn weggezakt in de berm van sloten, vaak verscholen in struikgewas of in het bos. In onze gemeente met haar vele landgoederen staan ook nog veel grens- en stoeppalen. Om de geschiedenis van oude landgoederen te achterhalen blijken deze grenspalen vaak een onmisbaar hulpmiddel te zijn. Inventarisatie De inventarisatie van deze palen werd opgezet door de heer Dijkstra, voorheen inwoner van de gemeente Bloemendaal, en wordt momenteel voortgezet door de heer G.J. de Waard. Hij is bezig om alle grenspalen in Zuid-Kennemerland in kaart te brengen. De heer De Waard wordt in deze werkzaamheden gesteund door de Stichting Ons Bloemendaal, de Vereniging Oud Heemstede-Bennebroek en enkele andere instanties. Veel grenspalen zijn al in de gemeente geïnventariseerd. Over de voortgang van deze inventarisatie hopen wij u te zijner tijd op de hoogte te houden. L. van Emmerik 32 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 1, maart 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 32