4 f i n Huize Sorgh-Viiet Waarom was het huis Sorgh-Vliet vroeger bij de mensen wel bekend, terwijl die algemene bekendheid nu niet meer bestaat? De korte beschrijving van een deel van de geschiedenis van het vroeger zeer bekende huize Sorgh-Vliet aan de Bloemendaalseweg (thans nummer 148) in Bloem endaal wil de geïnteresseerde lezer een antwoord verschaffen op deze vraag. Kort na het begin van de 20e eeuw stond huize Sorgh- Vliet te koop. Eventuele kopers konden zich wenden tot de heer Kremer, die schuin tegenover het idyllisch gelegen Sorgh-Vliet woonde. Op deze eenvoudige manier kon de heer Jac.P. van den Bosch, destijds directeur van de interi eur-inrichting, de firma 'Het Binnenhuis' in Amsterdam (vader van de opstelsters van deze regels) de villa na bezichtiging kopen. Dit was op 4 november 1902. Verbouwing Na enige noodzakelijke voorzieningen voor keuken en sanitair getroffen te hebben kon het gezin Van den Bosch, toen nog bestaande uit vader, moeder, dochter en zoon, in februari 1903 de woning betrekken. In datzelfde jaar werd aldaar de tweede dochter geboren. Nu het gezin ook wat groter geworden was, bleek ook een vergroting van het huis noodzakelijk. De eigenaar-bewoner, die van beroep onder meer architect was en daarvoor was opge leid aan het Quellinius instituut en de Rijksschool voor Kunsmijverheid in Amsterdam, liet naar eigen ontwerp het huis twee keer verbouwen. De eerste verbouwing vond plaats in 1905, de tweede, veel ingrijpender verbouwing in 1911. Nu stond er aan de Bloemendaalseweg inderdaad een villa van aanzien die als van ouds was genaamd: Sorgh-Vliet. Bij de tweede verbouwing van Sorgh-Vliet kon Van den Bosch rekening houden met de afmetingen van de, in 1910 door hem voor de Brusselse Wereldtentoonstelling ontworpen, mahoniehouten salon. Deze salon was in Brussel bekroond en de ontwerper werd geëerd met een Belgische Koninklijke onderscheiding, de gebruikelijke ere medaille en het bijbehorende lintje. Deze salon, met de erbij behorende mahonie lambrisering, kreeg in 1911 in het verbouwde Sorgh-Vliet een perma nente plaats. Historisch In het jaar 1938 werd de in meerdere opzichten histori sche villa op last van de gemeente afgebroken om ruim baan te geven aan het toenemende verkeer. Dat Sorgh-Vliet ook vóór het tijdstip van bewoning door de familie Van den Bosch reeds historisch te noemen was, moge gestaafd worden door het feit dat de vooral toen bekende literator Coenraad Busken Huet ook huize Sorgh- Vliet bewoonde en daar onder tal van vrienden ook de literatoren E.J. Potgieter en E. Douwes Dekker (Multatuli) en De Genestet gastvrij ontving. Gevelsteen Om deze reden heeft Jac. van den Bosch een gevelsteen voor het 'oude' huis Sorgh-Vliet ontworpen en laten ver vaardigen. Deze gevelsteen werd op 14 juli 1913 in de voorgevel van het fraai verbouwde Sorgh-Vliet geplaatst en feestelijk onthuld. Onder de genodigden waren onder anderen ook aanwezig de heer Gideon Busken Huet, de enige zoon van Coenraad Busken Huet en natuurlijk schrijfsters van dit artikel, sinds 1925 woonachtig in Overveen. Deze gevelsteen is gelukkig niet verloren gegaan, maar is in het later gebouwde nieuwe Sorgh-Vüet aangebracht. E. en H. van den Bosch i I tauw DIT. I5-DE-AFBEELDI N S-VAN-H ET-OUD E-H U I 5- '5o rgh-V Liet I N D IT- H UIS-WOO N D E-,C4 BU5K EWttUET-EN-BEZOCHT- H £N:E. JPOTGI ETER-TUSSCHEN-MEl7ffé6'ENTiei-/<?6£, Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 2, zomer 1992 17

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 18