VAIM DE REDACTIE In verband met de opening van de tentoonstelling in het HIC op 12 juni 1992, verschijnt dit zomernummer van Ons Bloemendaal ongeveer een maand vroeger dan normaal. Met de voor u liggende editie wil de redactie het werk van de tentoonstellingscommissie ondersteunen. Op de tentoonstelling staat het leven op een buitenplaats centraal. Mevrouw Slagter schreef er een inleiding op. In het uiterste noorden van de gemeente ligt het Provinciaal Ziekenhuis, eertijds ook een buitenplaats. Ons Bloemendaal was er in april j.l. te gast. Er staan daar grote veranderingen te gebeuren. Wij geven daar zo goed mogeüjk informatie over. De tentoonstellingsruimte is maar beperkt; zeker kunnen er geen koetsen en paarden tentoongesteld worden, terwijl die voor het leven op een buitenplaats toch van zoveel belang waren. De heer Slob van de Stichting Meerhistorie (Haarlemmermeer) schreef over 'Herenstallen' en alles wat daar bij hoort. Een oppervlakkige speurtocht in het foto archief van de gemeente Bloemendaal leverde een aantal foto's op van verdwenen en nog bestaande herenstallen in onze gemeente. Bert Sliggers ging op onderzoek naar de geschiedenis van één van die stalgebouwen, het 'koetshuis' van Duin en Daal. Zijn conclusie is verrassend. Twee contribuanten van het eerste uur, de dames E. en H. van den Bosch zonden ons een alleraardigste beschrijving van hun ouderlijk huis, het buitenplaatsje Sorgh-Vliet. Ook stelden zij fraaie foto's van huis en interieur ter beschikking. In 1938 moest Sorg-Vliet wijken voor het verkeer. Vroeger waren er meer van dit soort kleine buitenplaatsen aan het eind van de Kleverlaan: Kleveroord, waar nu een complex flatwoningen staat, Bellevue daar schuin tegenover en een tot zomer - optrek verbouwde bollenschuur Tusculum. Alle zijn ze verdwenen. Alleen Sorgh-Vliet blijft in de herinnering bestaan door de gevelsteen, die de bouwer van Bloemendaalseweg 148 van het oude naar het nieuwe huis liet overbrengen. Omdat op de tentoonstelling de nadruk toch ligt op de zomergasten, in dit tijdschrift een greep uit de jeugdherinnerin gen van Adriaan Cassée, die beschreef hoe de Bloemendalers onder elkaar leefden. In de rubriek Plus en Min dit keer twee bijzondere bijdragen: een gedicht van Menno Borghreve en een hartekreet van mevrouw Slagter. Op verzoek van een aantal contribuanten is de opmaak veranderd: kolommen in plaats van doorlopende regels. We zijn nog aan het experimenteren. Dit nummer is opgemaakt door Veerle Blaauw uit Bloemendaal. Hebt u op- of aanmerkin gen, laat het ons weten! De redactie 2 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 2, zomer 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 3