Lustrumtentoonstelling Ons Bloemendaal De Stichting Ons Bloemendaal organiseert van 12 juni tot en met 13 september, in het kader van het zogeheten Toer-In programma van de provincie Noord-Holland, een tentoonstelling in het Historisch Informatie Centrum Zuid- Kennemerland in het Groot Heiligland in Haarlem. Al gedurende een aantal jaren is onze stichting vertegen woordigd in het bestuur van het Historisch Museum Zuid- Kennemerland. Als voorloper van een Historisch Streek museum is sinds twee jaar het bovengenoemde Historisch Informatie Centrum ingericht, in twee kleine zaaltjes van het voormalig Elisabeth Gasthuis, schuin tegenover het Frans Halsmuseum. Het Centrum deelt de ingang, de informatiebalie en andere voorzieningen met het ABC. Het geheel draait op vrijwilligers. Ook enige bestuursleden van Ons Bloemendaal zijn bij het reilen en zeilen van dit Centrum betrokken. Darde zaaltje Maar er is nog een derde zaaltje ter beschikking gesteld van het Historisch Museum. In dit zaaltje worden wisse lende tentoonstellingen gehouden, hetzij verzorgd door een historische vereniging uit de regio, hetzij samenge steld uit bezit van het Historisch Museum zelf. Deze zomer heeft Ons Bloemendaal de gelegenheid gekre gen een tentoonstelling in te richten. Gekozen is voor 'Vier seizoenen op een Bloemendaalse buitenplaats in de 19e eeuw', onder de titel: 't Is vrolijk en lustig hier! Op zijn 'Wandelingen door Nederland' kwam de destijds bekende dominee Craandijk in de vroege zomer van 1877 langs de buitenplaatsen van Zuid-Kennemerland. De fraaie omgeving en de luister van de huizen en hun bewoners ontlokte hem deze uitroep die als titel voor de expositie is gekozen. Een tentoonstelling over het leven op een buitenplaats in de 19e eeuw met de nadruk op de periode na 1870, de tijd dus vlak vóór de ontwikkeling van de villa-parken, die Zuid-Kennemerland maakte tot het woongebied bij uitstek voor grote groepen forensen. Vier seizoenen De ruimte is echter beperkt, het onderwerp veelomvat tend. Door middel van een indeling in 'Vier seizoenen' is getracht enige lijn in het geheel te brengen. Al werkend aan de voorbereidingen bleek elk onderdeel eigenlijk zó interessant en zó veel mogelijkheden te bieden, dat wij het gevoel kregen tientallen tentoonstellingen te kunnen en te willen maken. Het is echter geheel in de lijn van het Historisch Informatie Centrum wanneer de uiteindelijke expositie onderwerpen aanstipt, verbanden legt en stimu leert tot verder onderzoek. Buitenplaatsen De 19e eeuw is de tijd waarin de buitenplaatsen nog echte landgoederen zijn. Grote indrukwekkende huizen in fraaie landschapsparken, gelegen langs de binnenduinrand met het uitgestrekte duingebied daarachter als aantrekkelijk jachtterrein. "Als in het vroege voorjaar de families hun komst uit de stad naar buiten aankondigen komt het dorp weer tot leven", vertelt mejuffrouw Rijnierse in haar 'Overveense herinneringen'. Herinneringen En verder: De tuinen worden in orde gebracht, de pot planten komen uit de oranjerie, de huizen worden met bezemen gekeerd, de luiken gaan open, de hoezen van de stoelen. De koetsiers in Üvrei vertonen zich weer met de paarden voor de rijtuigen. In de zomer genieten de bewoners en gasten van de gezonde frisse buitenlucht. Dat geldt ook voor de kinde ren. Het croquet-spel, de bokkewagen, de eigen tuintjes, de picnics, het hoort er allemaal bij. Maar de lessen gaan ook buiten gewoon door, de gouvernante, de leskamer, geen buitenplaats bijna zonder die beiden. De herfst staat in het teken van de jacht, vooral een man- nenaangelegenheid. De jaarlijkse vispartijgeorganiseerd om de vijvers van teveel vis te verlossen is weer een fees telijk gebeuren voor alle bewoners van de buitenplaats. Maar centraal in Zuid-Kennemerland staat natuurlijk de vinkerijeen sport die door velen met hart en ziel wordt beoefend en waarvoor de universiteiten van Amsterdam en Leiden zelfs een week sluiten om professoren en studenten in de gelegenheid te stellen zich aan het geliefd vermaak te wijden. In de late herfst volgen de houtveilingen, daarna valt met de komst van de winter de stilte over de streek. Velen trekken weer naar hun huis-in-de-stad, naar Haarlem of Amsterdam, enkele families beginnen ook 's winters de Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 2, zomer 1992 3

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 4