IVieer en Berg: Een heel bijzondere buiten plaats buitenplaatsen te bewonen. Dikwijls wordt dan het oude, witte zomerverblijf vervangen door een nieuw huis met meer comfort en betere verwarmingsmogelijkheden. Sneeuw en ijs brengen nieuw vermaak èn werk. Schaatspret voor de kinderen uit het dorp, een rit in de arreslede met de paarden met hun pluimen en rinkelende bellen voor de bewoners van de buitenplaatsen. Tijdelijk werk voor de tuinbeden en hun hulpjes om de ijskelders te vullen. Maar tuinbeden, koetsiers èn de middenstand in de dor pen wachten toch vooral op het aanbreken van een nieu we lente. Wij hopen zeer velen van u als bezoeker van het HIC te mogen ontvangen deze zomer! H. Slagter-WierinjjQ Begin april werd een dertigtal contribuanten van Ons Bloemendaal op hartelijke wijze ont vangen in het museum van het Provinciaal Ziekenhuis. Mevrouw A. van Schreven vertelde daar zeer aansprekend over de geschiedenis van het ziekenhuis en de wijze van verplegen. De heer mr J.H. Heren, algemeen directiesecre taris, gaf daarna een duidelijke uiteenzetting over de toe komst van het ziekenhuis, waar veel, zo niet alles gaat ver anderen. Voor hen die de excursie niet mee konden maken, is het volgende misschien interessant. Meer en Berg, nog niet zo lang geleden was dit een bela den naam. Daarom veranderde men die in Provinciaal Ziekenhuis of'PeZet'. Maar het bleef beladen, want hoe men het ook keerde of wendde, het was een psychiatri sche inrichting en daarover sprak men slechts in bedekte termen. Ontwikkeling Tot ongeveer 1840 maakte Meer en Berg de gebruikelijke ontwikkeling door van blekerij naar hofstede tot buitenplaats. In het hart van deze buitenplaats lag een bescheiden woning met rondom een park in landschappe lijke stijl aangelegd. In 1844 kwamen er grote veranderingen. Deze hadden alles te maken met de evoluerende opvattingen over het verplegen van krankzinnigen. Terecht vonden de Nederlanders het mensonterend hen in erbarmelijke omstandigheden op te sluiten in dolhuizen. In 1841 werd de Krankzinnigenwet van kracht, die pro vincies verplichtte tot het oprichten van gestichten tot opname, verpleging en genezing van krankzinnigen. Dit alles onder staatstoezicht. Noord-Holland nam het voor touw, kocht het landgoed Meer en Berg bij Santpoort en gaf J.D. Zocher jr opdracht tot het ontwerpen van het gesticht en alle bijbehorende gebouwen, zoals de kerk, de directeurswoning en het portiershuisje. In de loop van 150 jaar nam het aantal gebouwen toe tot 103. Patiënten Vanaf 1849 werden de eerste patiënten opgenomen. Sinds de ingebruikneming hebben artsen en verplegenden zich ingezet voor de patiënten. Al naar gelang de tijden veran derden, wijzigden zich ook de inzichten over hoe het bes te de geesteszieken te verplegen of misschien wel te gene zen: isolering, lijfsdwang (dwangbuis), werk-verschaffmg, het toedienen van medicijnen, aderlatingen, gedwongen rust in bed of bad, arbeids- en ontspanningstherapie, elec- troshock, weer arbeids- en ontspanningstherapie en ten slotte, in onze tijd, medicamenten in combinatie met groepstherapie. Soms werden mensen beter, soms niet. Zeker was, dat de patiënten, veelal afkomstig uit Amsterdam, verhospitali- seerden in Santpoort. Ze raakten het contact met hun omgeving kwijt en hun terugkeer naar de maatschappij werd daardoor sterk belemmerd. Amsterdem Daarom en ook omdat Zochers oude hoofdgebouw totaal niet meer geschikt is voor menswaardige huisvesting van de patiënten, besloot men allen over te brengen naar een aantal psychiatrische centra in Amsterdam. Sinds enkele jaren heet het Provinciaal Ziekenhuis dan ook Algemeen Psychiatrisch Centrum Amsterdam, lokatie Santpoort. Van de eertijds 1.700, bewoners/patiënten zijn er nu nog maar 600 over en nog dit jaar zullen er daarvan 200 naar Amsterdam verhuizen. Binnenkort zullen alleen nog de moderne, goed geoutilleerde paviljoens in de noord-oost hoek van het terrein in gebruik zijn. 4 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 2, zomer 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 5