20 omnibus had tegenstanders. Behalve van de wegbeheer- ders, die bevreesd waren voor beschadiging van het weg dek, kwamen er ook klachten van de bewoners langs de route. Aangezien er geen vaste haltes waren, was het de gewoonte om de komst van de omnibus door trompetge schal aan te kondigen. Vooral koetsier Toornend, oud- trompetter bij het leger, genoot in dit opzicht een zekere vermaardheid. Daar er in de Voorbuurt meestal wel aan bod was van passagiers, was er voor hem alle reden om de trompet eens flink te laten schallen. Gevolg: klachten over geluidsoverlast. De familie Lindeman van 1814 tot 1894 eigenaar is geweest van 't Hemeltje? Vermoedelijk was het ren dement van 't Hemeltje niet groot genoeg om het grote gezin te onderhouden: van J. Lindeman is bekend dat hij naast tapper ook timmerman was. Er in 't Hemeltje veelvuldig is vergaderd? Een bekend Nederlander heeft eens gezegd: "Breng drie Nederlan ders bijeen. Die richten vervolgens een vereniging op en kiezen voorzitter, secretaris en penningmeester". De vergaderingen en bijeenkomsten vonden veelal plaats in het achterzaaltje, waar thans het biljart staat. Tot 1870 moest men zich behelpen met cafézaaltjes bij gebrek aan echte vergaderzalen. Eén van de organisaties die in 't Hemeltje regelmatig bijeenkomsten hield, was 'Het Nut', bij de meestemensen alleen bekend door de beroemde conférence van Wim Sonneveld. Het Kennemer leesgezelschap. Sinds zijn oprichting in 1863 hield dit gezelschap zijn jaarvergadering in 't Hemeltje. Door het lezen van niet algemeen bekende, ook buitenlandse tijdschriften wilden de leden hun culturele en maatschappelijke kennis vergroten. De kring heeft veel tot de ontwikkeling der Bloemendalers bijgedragen. De laatste vergadering werd op 27 november 1943 gehou den. Na de evacuatie in 1944 heeft de leeskring in feite opgehouden te bestaan. Wie waren er lid? Huisartsen, schoolmeesters, een gouverneur (van de kin deren van Huygens Backer)een meester-timmerman en de directeur van de Omnibus-maatschappij. Ook burge meesters en leden van de gemeenteraad worden als actief lid genoemd in de jaarverslagen. Saillant punt: Huisarts D. Bakker weet op een jaarvergade ring de aanwezigen te laten instemmen met het nemen van eenabonnement op het tijdschrift 'De Kwakzalver'. Onbekend is of dit tijdschrift tot de serieuze lectuur werd gerekend. H.A.W.M. Schlatmann De Maatschappij tot Nut van het Algemeen: Gesticht in 1784, streefde 'Het Nut' naar algemeen volksonder wijs, opleiding tot democratische staatsburger en opvoe ding in algemeen christelijke geest van verdraagzaamheid en liefde voor het vaderland. 'Het Nut' stichtte lagere scholen, kweekscholen, leeszalen, bibliotheken, spaarbanken en woningbouwstichtingen. Ook werden er pedagogische boeken uitgegeven en werd er aan 'volwassenen educatie' gedaan. Had men het hogere Nut nagestreefd dan was er gele genheid voor 'nanut'. Het woordenboek omschrijft dit als 'een plezierig nastuk van een vergadering of bijeen komst van 't Nut tot het Algemeen'. Gezien het relatief grote aantal bezoekers van 't Hemeltje dat ook thans na afloop van een vergadering of bijeen komst nog steeds even een 'afzakkertje' komt halen, zou het aardig zijn het woord 'nanut' weer nieuw leven in te blazen. Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 21