I n I u i Jaarverslag 1992 Het tweede nieuwe bestuurslid van Ons Bloemendaal is dr. J. Römelingh, Bloemendaler van geboorte. Hij bezocht de Bornwaterschool en het Stedelijk Gymnasium. Vanaf 1948 studeerde hij geschiedenis in Leiden. Vooral Italië en Scandinavië hebben zijn warme belangstelling. In 1970 rondde hij zijn studie af met een dissertatie over de betrekkingen tussen Nederland en Scandinavië in de 17e eeuw. Ook naderhand zijn de Nederlands-Scandinavische relaties zijn specifieke studiegebied gebleven. Inmiddels was hij leraar geworden, eerst een aantal jaren in Den Haag en Rotterdam en sinds 1960 aan het Kennemer Lyceum. In 1991 maakte hij gebruik van de VUT-regeling. Momenteel is hij bezig met een studie naar de lotgevallen van het Kennemer Lyceum in oorlogstijd. Met leedwezen heeft hij geconstateerd hoe in de loop van de tijd talloze bijzondere monumenten in Bloemendaal ten offer zijn gevallen aan de 'vooruitgang'. Hij hoopt dan ook in de toekomst een waardevolle bijdra ge te mogen leveren aan het werk waarvoor stichting Ons Bloemendaal zich al jaren inzet. De redactie 1992: het jaar dat de Stichting Ons Bloemen daal 15 jaar bestond, kende als hoogtepunten drie tentoonstellingen over Buitenplaatsen en Duinen. Bij uitstek Bloemendaalse onderwer pen! Het bestuur van de Stichting nam niet in alle gevallen het initiatief, maar heeft er wel aan bijgedragen dat deze succesvolle tentoon stellingen en het bijbehorend (feest) gedruis van de openingen in de herinnering zullen blijven. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe onderko men van de Bloemendaalse bibliotheek in het zogenaamde Bispinckpark op 21 maart 1992 was de tentoonstelüng De Bispincks van Sparrenheuvel te zien. In het Historisch Informatie Centrum in Haarlem toonden wij onze lustrumtentoonstelling: 't Is vrolijk en lustig hier, het leven op een Bloemendaalse buitenplaats in de 19de eeuw. In het gemeentehuis tenslotte de tentoonstel üng Duinen, gomdrukken van de Amsterdamse Waterleidingduinen van Harm Botman, ons oud-bestuurslid. Een tentoonstelling in de serie Achter De Zuilen van het comité Tentoonstel lingen Bloemendaal. Het is ons gebleken dat zeer velen van de tentoonstellingen genoten hebben. Veel herinnerin gen aan het leven op de buitenplaatsen en in de dorpen, aan de hofstede Sparrenheuvel in glorietijd en verval en aan de duinen - zoals Harm Botman die beschrijft in zijn in leporellovorm uitgebrachte fotoboek (in harmonica- vorm gevouwen) - zijn bij onze donateurs boven geko men en zij hebben die herinneringen met anderen gedeeld. Dit resulteerde onder meer in twee gewaardeerde schen kingen: - van mevrouw A.A.G. Teding van Berkhout-van Valkenburg een foto-album met grotendeels onbekende foto's van de aanleg van de Zeeweg; - van mevrouw W. van Marken een serie vroege foto's, vooral van Bloemendaalse villa's. Wij danken beide schenksters hartelijk voor deze foto's, die een waardevolle aanwinst voor het gemeente-archief zullen gaan vormen. Restauratiefonds Het Restauratiefonds kon worden aangesproken voor het (mede)financieren van projecten op het gebied van de zo beeldbepalende 'kleine monumenten': - het restaureren van wandschilderingen aan de Willem de Zwijgerlaan in Overveen; - herstel van het hek van gebouw Maranatha aan de Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 1, voorjaar 1993 7

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 8