Tweede ontwerp Op verzoek maakte Van der Steur een tweede ontwerp, waarin de schooi verviel en plaatsmaakte voor een H.B.S. en tevens een café-restaurant werd opgenomen, dat een geheel nieuw element in het plan vormde. De verkeersop- lossing van de kruising der beide hoofdwegen vond Van der Steur in de vorm van een caroussel. De ligging van de Zeeweg en de dwars daarop liggende noord-zuid hoofd weg met de afbuiging daarvan, de oriëntering van het raadhuisplein in verband met de voormalige schietbanen, het nieuwe station en de koppeling van het raadhuiscom plex aan de aangrenzende villabebouwing waren in het nieuwe ontwerp, met enkele wijzigingen, gehandhaafd. Dit tweede ontwerp, dat als een variant op het eerste pro ject kan worden beschouwd, ging uit van de gedachte om de gebouwen niet rondom de Zeeweg te groeperen, maar aan een afzijdig gelegen plein. Het gebouwencomplex had een landelijk, zo niet schilderachtig karakter, en paste zeer goed in de omgeving. In dit eindontwerp was duidelijk te zien dat Van der Steur had getracht het zeer grote plein geheel te ombouwen. Het meest opvallende aan het ontwerp was de toren. Alhoewel het ontwerp de meest landelijke van alle inge diende ontwerpen was en in dat opzicht goed aan de gegeven opdracht beantwoordde, was de commissie over de uitwerking van het totale ontwerp minder lovend. Een ander bezwaar was dat de vorm van de bebouwing en de hoofdaanleg van de verkeerswegen niet in voldoende har monie met het plein waren. raadhuis was niet geheel wat de commissie zich daarvan had voorgesteld. De aangetoonde gebreken werden in een tweede ontwerp grotendeels opgelost. Dit ontwerp was beter en weldoordachter gecomponeerd dan de eerdere versie. Toch resteerden er op diverse onderdelen van de gebouwen in het ontwerp nog bezwaren van esthetische lllllllil IflIloPlIj TI 't b-.//Jy as—-s-. 'TT PSk "i - is;»® isü BHHBnFé'Éilrlfrp..-' J. P. L. Hendriks motto Om den Brink. en bouwkundige aard. De bouwcommissie ging niet over een nacht ijs, dat was duidelijk. Harmonisch Een ontwerp dat qua architectuur zeer sterk was, betrof het ontwerp van architect J.P.L. Hendriks, ingezonden onder het motto Om den Brink. De ontworpen gebouwen waren zowel onderling als afzonderlijk zeer harmonisch. Maar tegelijkertijd rees de vraag of dit ambitieuze plan wel in het duinlandschap paste. Villa's Een tweede belangrijk ontwerp was dat van C.J. Blaauw (motto Quint). Opvallend was de wijze waarop deze architect een oplossing vond voor de kruising van de weg Noord-Zuid met de Zeeweg. Daarbij werden de gebou wen bovendien zodanig geplaatst dat men van elke weg die op het plein uitkwam een interessante doorkijk had op één van de gebouwen. Met de plaatsing van het raadhuis en de Hogere Burgerschool ten noorden van de Zeeweg en de groepering van de gebouwen aan de andere zijde, evenals met de plaatsing van het café-restaurant in het knikpunt van de Zeeweg was de Commissie het geheel eens. Overigens betrof dit café-restaurant een buiten de opdracht begrepen gebouw, evenals een winkelgalerij. De totstandkoming van deze gebouwen was voor de commis sie vooralsnog een open vraag. De villabebouwing aan de zuidzijde van de Zeeweg werd door de commissie zeer geapprecieerd. Interessant aan dit aspect van het ontwerp was dat deze villa's een volkomen aanvaardbare aanslui ting aan het Park Kweekduin gaven. Het ontwerp van het Bescheiden Een ontwerp dat eigenlijk al bij voorbaat gedoemd was te mislukken was dat van ir. A. Boeken (motto Aria). Anders dan de andere architecten gaf deze in zijn toelichting bij zijn schetsplannen te kennen dat naar zijn mening een centrum ter plaatse niet thuis behoorde. Men zou zich vervolgens kunnen afvragen waarom hij dan aan deze prijsvraag meedeed, want het kon natuurlijk niet uitblij ven of dit negatieve uitgangspunt moest op de één of andere manier in zijn ontwerp tot uiting komen. En inderdaad, wanneer men het geheel van zijn uitbreidings plan in beschouwing neemt, valt op dat de gebouwen in het ontwerp zodanig zijn geplaatst dat zij in vergelijking met de omgeving een bescheiden plaats innemen zodat de natuur een nadrukkelijk element inneemt. En de gemeente Bloemendaal wilde nu juist een raadhuis dat imponeerde en nadrukkelijk in het totaalontwerp aanwezig zou zijn. Ook het ontwerp van H.W. van Kempen, ingediend onder het motto de Watertoren, viel door de eenvoudige lage 12 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 13