nw Op de bres voor de Kennemerduinen Toen in 1921 de Zeeweg gereed was, lag hij er nog kaal en zanderig bij. Toch was iedereen vol lof over dit kunstwerk. Want dat was het. En in tweeërlei opzicht. Landschapsarchitect Springer had de kruist verstaan de vijftig tot zestig meter brede weg op natuurlijke wijze door het duinlandschap te laten slingeren. Waar mogelijk het hij de oorspronkelijke begroeiing intact. Nog steeds is de Zeeweg één van de mooiste verkeerswe gen van Nederland. Maar de weg was ook een staaltje van ingenieurskunst: het lukte de directeur Publieke Werken, J. de Jong Czn., om binnen twee jaar met voornamelijk mankracht hoge duinen te laten afgraven en diepe dellin- gen op te vullen en tegelijkertijd het altijd stuivende zand met heideplaggen te laten vastleggen. U it g a ve n De loftuitingen waren dan ook niet van de lucht toen de weg op 21 juni 1921 geopend werd. Heel Bloemendaal vierde feest met erepoorten, een bloemencorso en kinder feesten. Maar die weg had wel héél veel geld gekost. Zelfs voor een rijke gemeente, zoals Bloemendaal toen nog was, waren de uitgaven een grote aderlating geweest. Hoe men die uitgaven wilde terugverdienen beschreef de heer Spijkerman. Raadhuis Behalve de financiële nood kwam er aan het eind van de jaren twintig ook het probleem van de locatie van het nieuwe bestuurscentrum van de gemeente. In 1927 had Haarlem namelijk 299 ha. Bloemendaals grondgebied geannexeerd. Vooral het verlies van het toen net nieuwe Ramplaankwartier met omgeving en van de gronden langs de Zijlweg, waren voor Bloemendaal moeilijk te verteren. Aan het begin van de Zijlweg had men immers een nieuw raadhuis willen bouwen tegenover en in plaats van dat van Zocher. Vanouds lag hier het bestuurlijk centrum van de gemeente. Door de annexatie was het terrein, dat men voor de bouw in gedachten had, ineens aan het uiterste randje van de gemeente komen te liggen. Van verdere centrumvorming kon hier dus geen sprake zijn. Het ter rein voor raadhuisbouw was door de toenemende bureau cratisering trouwens toch al aan de krappe kant geworden. Het raadhuis van Zocher werd afgebroken, maar van een 'Palenwee' aan het begin van de Zeeweg (foto Jan P. Strijbos). L/E WkN DELAAR i;:rc>£c.?vfoooo EX™;NUMMER nieuw raadhuis op deze plek is nooit iets gekomen. In de jaren dertig werd er het niet onaardige woon/winkelcen- trum rondom garage Van wijk ontwikkeld. Natuurschoon "Dan doen we maar als de Amerikanen in de vorige eeuw, dan trekken we naar het westen, dan zoeken we onze 'frontier' en bouwen we een 'Nieuw Bloemendaal'", zo zal het gemeentebestuur gedacht hebben. Daarvoor liet men het oog vallen op de gronden ten noorden van de Zeeweg, waar het militaire schietterrein was. Deze en andere gronden aan weerszijden van de Zeeweg kocht de gemeente, met toestemming van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voor ongeveer één miljoen gulden. Merkwaardig genoeg voerde Bloemendaal als reden voor de koop aan, dat het daardoor beter in staat zou zijn het natuurschoon aan en langs de Zeeweg te beschermen. Was dit argument een smoes om de toestemming van Gedeputeerde Staten los te krijgen? Eigenlijk wilde men toch villa's bouwen en een nieuw raadhuis en andere gemeentelijke dienstgebouwen? Daar wilden Gedeputeerde Staten echter niets van weten. De grond mocht wel gekocht worden, maar dit hield niet automatisch ook toe stemming tot bouwen in. Zo was de situatie begin 1930. Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993 15

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 16