genieten. Maar hij had weinig vertrouwen in toekomstige bebouwing en in de smaak van de Bloemendaalse schoon heidscommissie. "Kijk eens wat Bloemendaal daar (aan het begin van de Zeeweg) thans tolereert aan schunnige en wanstaltige gebouwtjes." De foto die hij meestuurt, doet inderdaad denken aan wat men tegenwoordig ook nog presteert op gebied van straatmeubilair. De theoloog Prof. Dr H.A. van Bakel uit Amsterdam verwoordde in gezwollen, bijna 19e eeuwse domineestaai zijn protest: "Wij komen ertoe, ondanks, door de stu wing onzer menigte, door de zonde van teveel denken aan eigen genot aan het koninkrijk dier natuur almeer te ont nemen, haar territoir almeer te kortwieken." Voor A. Miolée, landschapsschilder en 'werkend lid' van 'Kunst zij ons Doel' waren de ongerepte duinen als werk terrein onmisbaar. Alternatieven Zoals het goede opposanten betaamt, kwamen zij ook met alternatieven. Allen waren het erover eens, dat er het best een nieuw bestuurscentrum gebouwd kon worden in het weide- en bollengebied tussen de Julianalaan en de Kleverlaan, dat toen al bestemd was voor woningbouw en een extra noord-zuid verbinding in de gemeente. In 1993 kunnen we blij zijn dat door de wereldwijde eco nomische crisis die in oktober 1929 op Wallstreet was begonnen en de daarop volgende Tweede Wereldoorlog, de ontwikkelingen een geheel andere richting kregen. De bebouwing is gelukkig nooit noordelijker opgerukt dan de Dompvloedslaan. Wel werd hier nog niet zo lang geleden het nieuwe politiebureau gebouwd. sportterreinen en de Tetterode sporthal passen goed in het landschap. Het duinterrein ten noorden van de Zeeweg is gelukkig gespaard gebleven. Alle latere plannen om dit gebied te ontwikkelen (onder meer de bouw van een bejaardentehuis, zie het artikel van RJ. Hein), zijn niet doorgegaan. Het is weer de provincie geweest die tenslotte de duinen beschermd heeft, toen ze nog niet zo lang gele den expliciet medewerking weigerde aan Bloemendaalse plannen om hier golfterreinen te ontwikkelen. We kunnen ook van geluk spreken, dat door crisis en Tweede Wereldoorlog de bebouwing van het gebied tus sen Julianalaan en Kleverlaan kwam stil te liggen. Toen einde jaren vijftig er weer aan bouwen gedacht kon wor den, waren de opvatting over weilanden als landschappe lijk waardevol element geheel veranderd. Het gebied tussen Julianalaan en Dompvloedslaan werd wel verder volge bouwd. Ook de al vóór de oorlog geplande noord-zuid verbinding kwam er in de vorm van de Westelijke Randweg. Veel terrein moest daarvoor op de schop. De spoorweg Haarlem-Bloemendaal en een stuk van de Delft werden er zelfs voor verlegd; de mooie 'slingervijver' van de Willem de Zwijgerlaan verdween onder beton en asfalt. Gelukkig bleef het daarbij en zijn de weilanden langs de Kleverlaan nu in streek- en bestemmingsplan als 'land schappelijk waardevol' aangemerkt. Zelfs heeft de gemeen te een verordening uitgevaardigd, die verbiedt die weilan den te vergraven tot bollenland. Zo heeft de actie van niet-Bloemendalers in 1930 er mede voor gezorgd, dat Bloemendaal nog steeds de ongerepte Kennemerduinen rijk is. H. v.V.V. - D.S. Alleen de villa's Zeeweg 24 en 41 werden gebouwd. De eerste al in 1929 voor wethouder Van Geluk. Enkele jaren geleden is deze met riet gedekte villa tot de grond toe afgebrand. Wat er nu nog van over is, zou maar het best zo snel mogelijk kunnen verdwijnen. Zoals bekend is er van de raadhuisplannen in de duinen nooit iets gekomen. Begin jaren dertig werd de crisis ook in Nederland voelbaar en in 1932 besloot het gemeeente- bestuur de raadhuisplannen maar in de ijskast te zetten. Wel kwamen er rond de watertoren de gebouwen van Publieke Werken te staan. De aanslag op het duinterrein is hier minimaal geweest omdat ze tegen de bestaande bebouwing van de Haarlemse waterleiding en de spoorweg naar Zandvoort zijn gesitueerd. Ook de gemeentelijke Q%a<il/êm.4 October /«?30 Den Weledelen Heer G.A.v.Schaik Ned. Natuur historische Vereeniging. afdeeling HAARLEM Weledele Heer In antwoord op Uw brief van September deel ik U iaede, dat de Ver eeniging Haerlem gaarne hare adhaesie betuigt met Uwe actie tegen de bebouwing van den Zeeweg. Xk heb getracht foto's te krijgen, die het artikel in De wandelaar zouden kunnen illustreeren, doch dit is mij niet gelukt. Het leveren van een bijdrage in het genoemde tijdschrift ligt naar het oordeel van het bestuur minder op den weg van de Vereeniging Haerlem Namens het bestuur der Vereeniging Haerlem met hoogachting De Vereeniging Haerlem wist niet goed wat ze met de actie aan moest. Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 2, zomer 1993 17

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 18