vervolg van pagina 3 van het Centraal Station en het Rijksmuseum in Amsterdam. Jos was een neef van Ed (1859-1927), bou wer van onder meer Stoop's Bad en het Kennemer Lyceum. Cuypers heeft tussen 1895 en 1930 de bouw geleid van de rooms-katholieke St. Bavo aan de Leidsevaart. In 1907 bouwde hij het raadhuis van Heemstede. Ongeveer in deze stijl - neo-klassicistisch - ontwierp hij ook het raadhuis van Bloemendaal. Dit raad huis was aan de Ter Hoffsteedeweg geprojecteerd. Het zou een aantrekkelijk gebouw geweest zijn, symmetrisch met links en rechts een aanbouw voor respectievelijk publieke werken en de politie. Bovenop een klokketorentje en de schoorstenen links en rechts versierd met smeedijzeren krullen. Het lijkt of het gemeentebestuur dit allemaal te bescheiden vond. De andere twee ontwerpen, een jaar later gemaakt, zijn veel indrukwekkender. Ais lokatie had men nu de 'Kuil' gekozen, schuin tegenover het raadhuis van Zocher. Nu staat daar het garage-, woon en winkelcolmplex van Van Wijk. Imponeren Het ontwerp van de Bloemendaalse architecten Mulder en Van Asdonk is met zijn baksteen, trapgevels, natuurstenen versiering en het torentje dat sterk doet denken aan dat van het Haarlemse stadhuis, duidelijk bedoeld om te imponeren. De neo-renaissance stijl legt de nadruk op de eerbiedwaardige ouderdom, die ook Bloemendaal heeft. Ook het interieur - er is een prachtig aquarel van de hal bewaard gebleven in het gemeente-archief - doet wat den ken aan de Gravenzaal van het stadhuis in Haarlem. J. Mulder en J.A. Van Asdonk zijn echte lokale architecten. Vanaf ongeveer 1900 tot aan de Tweede Wereldoorlog hebben zij in Bloemendaal zeer veel gebouwd. Zij ont wierpen de aanbouw voor de consistoriekamer van de Hervormde Kerk in Bloemendaal. Kijkt u op Open Monumentendag eens hoe naadloos nieuw bij oud hier aansluit. Zij bouwden ook het kantoor Iepenlaan 2, waar vele jaren de Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij was gevestigd. De Binnenlandsche was dè projectontwikkelaar in onze gemeente in deze jaren. Ze ontwikkelde onder meer het Kinheimpark, waarvoor Mulder en Van Asdonk het wegenplan maakten. Zelf woonde één van hen aan de Dr Bakkerlaan. Hun kantoor was Bloemendaalseweg 36, in het pandje waar tot voor kort schoenmaker Freyser was gevestigd en dat binnenkort plaats moet maken voor een nieuw winkel/wooncomplex. De winkel met pui van Denijs aan de Bloemendaalseweg was ook door hen gemaakt. Het geheel moest ruim tien jaar geleden het veld ruimen voor de Rabobank. De pui - trouwe lezers weten het - werd gedeeltelijk gered, maar er is nog steeds geen goede herbestemming voor gevonden. Moderner Het plan van Jack London (1872-1953) is qua omvang te vergelijken met dat van Mulder en Van Asdonk. De stijl is wat 'moderner', een soort neo-barok. De ramen zijn gro ter en het geheel zou zeker comfortabeler zijn geweest om in te werken. Het ontwerp lijkt meer aangepast aan de functie. London bouwde in 1907 villa Sonnevanck, Zwarteweg 1 in Aerdenhout. Het ontwerp hiervan had hij trouwens bij na letterlijk gecopieerd uit een Engels bouwkundig tijd schrift. Ook de kousenfabriek van Hin aan de Zijlweg 42 en 44 in Haarlem met zijn nog steeds bestaande monu mentale voorgevel is van hem. Jarenlang was er de Sociale Werkplaats gevestigd. Door eindeloze discussies binnen het gemeentebestuur zijn de plannen nooit verder dan het papieren stadium geko men. Tenslotte was het getij verlopen, de plaats te klein geworden en door annexatie van grote stukken terrein door Haarlem, niet meer centraal genoeg gelegen. Jarenlang bleef het oude gemeentehuis van Zocher nog in gebruik. Was één van de plannen wèl gerealiseerd, dan hadden we er nu zeker een 'Open monument' op 11 september aan staande bij gehad. H. v.V.V.-D.S. Monumentenbord bu de Frikedillebuurt, Bloemendaalseweg 256 in Overveen De zogeheten Frikedille-buurt lag aan een oude weg, de Pluymlaan, die vroeger door het landgoed Belvedère langs de Joodse Begraafplaats leidde naar de duinboerderij Middenduin. De naam doet denken aan de dames van vermaak die hier huisden. De weg werd later afgesloten waardoor dit buurtje ont stond. 8 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 3, najaar 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 10