De R.K. Parochiekerk van Overveen, toegewijd aan O L Vrouw Onbevlekt Ontvangen, Korte Zijlweg 7 Situatie-tekening van nieuwe kerk en oude kerk-pastorie complex, toestand mei 1856. (Kadaster Haarlem). Boven: Nieuwe kerk. Onder: Oude pastorie en kerk, het schip evenwijdig aan de nieuwe kerk. Aan de voorkant de koepel. Quirinus. Het kapelletje stond op de plaats waar nu de parkeerplaats is van restaurant Roozendaal. Rondom dit kapelletje werd begraven - zo werd dit op den duur het Overveense kerkhof - totdat dit in het begin van deze eeuw werd gesloten en geruimd. De St. Bavo in Haarlem, had de zorg voor deze kapel. In 1578 werd ze, tijdens de Haarlemse Noon, verwoest. De kerk zoals u hem nu aan de Korte Zijlweg kunt zien Zij is gebouwd in 1855/56. De benodigde financiën wer den onder leiding van de enthousiaste bouwpastoor Schoonderbeek voor een groot deel opgebracht door de eigen parochianen, onder andere door middel van bollen- veilingen. In de vorige eeuw was in deze gemeente het kweken van bollen een heel belangrijk middel van bestaan. De architect was Th. Molkenboer, een bouw meester, die op meer rooms-katholieke bouwwerken zijn stempel heeft gedrukt. Hij is bijvoorbeeld ook de ontwer per van de kerk in Vogelenzang. Neo-gothische kerk De neo-gothische stijl van de kerk en van vele andere uit die periode is duidelijk herkenbaar, onder meer aan de ranke ramen, hoge gewelven, hoge pilaren, bij het koor korte zijbeuken en veel glas. De muren zijn meestal opge trokken uit baksteen, het dak is bedekt met leien en er is een toren met een hoge spits. De gewelven in (neo)gothi- sche kerken bestaan meestal uit baksteen. In deze Overveense kerk is een minder dure constructie toegepast: latten-plafonds die gestuct zijn, dus bedekt met pleister kalk. Aan de buitenzijde tegen de noordgevel op ongeveer altaar-hoogte, bevindt zich de bisschoppelijke grafkapel. Een aantal Haarlemse bisschoppen is hier bijgezet. Naast de kapel zijn de graven van veel Overveense pastoors. Een verhaal uit de Tweede Wereldoorlog waarbij de grafkapel een belangrijke rol speelt, vindt u elders in dit nummer. Eerst een stukje geschiedenis Op deze plaats, Korte Zijlweg 7, bevindt zich al bijna 300 jaar het spiritueel centrum van de rooms-kathoüeke gemeenschap van Overveen. Het huidige kerkgebouw zoals wij dat kennen is de tweede kerk op deze plek en staat er sinds 1856. Daarvoor, al vanaf 1697, stond op de plaats waar nu de pastorie staat, de eerste kerk. Deze was, om geen aanstoot te geven, gebouwd achter de oude pas torie, nu de parkeerplaats. De historische lijn kunnen we verder in het verleden doortrekken. De rooms-katholieke Overveners van vóór 1697 kerkten in de oude St. Bavo tot de Reformatie; hierna in een van de zeven in de stad ver spreid liggende schuilkerken. Helemaal verstoken van een godshuis waren de Overveners niet. Al in 1419 wordt melding gemaakt van een kleine kapel toegewijd aan St. Monument In de kerk wordt u verrast door het royaal binnenvallend licht. Namen van veel oude Overveense families komen veelvuldig voor. Kostbare geschenken doen hun namen voordeven. Kennelijk was men van geslacht op geslacht sterk verbonden met de parochiekerk. We noemen namen als Neelissen, Roozen, Reinierse, Bijvoet, Van Vlijmen. Ook zijn namen van toen verdwenen: Suermont Luny en Loys de Suermont, Mierlo. De tijd en de parochianen heb ben hun sporen nagelaten. Opvattingen over kerkinterieur veranderden in deze eeuw snel. Kruiswegstaties komen en Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 3, najaar 1993 9

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 11