Katholiek Overveen en de moderne devotie Als een eiland lag het complex van de R.K. Kerk, -pastorie en scholen omstreeks 1900 nog tussen de bollenvelden. gaan en worden weer terugverlangd - de preekstoel ver dween. Zijn die veranderingen te betreuren of betekenen ze een verrijking? Een feit is dat de kerk leeft bij de parochianen. Het is Gods huis èn hun huis waar ze in de loop der tijd heel veel voor hebben gegeven. Het is een kerk die uitgroeide tot monument. Op Monumentendag staat zij voor u open. RJH Toen in 1856 de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in gebruik genomen was, schreef het tijdschrift De Godsdienstvriend onder meer: 'Heerlijk zijn de godsdienstige verlangens der parochie vervuld geworden. De statige, in gotische stijl gebouwde kerk werd door de hoogw. beminde bisschop, bijgestaan door een talrijke priesterschare, voor de gods dienst in bezit genomen en aan de Allerhoogste toegewijd'. Deze tekst is een illuster preludium gebleken op de geschiedenis van deze kerk, die de parochianen van Overveen hebben moeten begroet als de hemel op aarde. Inderdaad: een hemel, gestoken in een kuis, wit kleed, aangebracht door handvaardige stucadoors en later bevolkt door tal van Gods lieve heiligen, kleurig en devoot Monumentenbord bu de R.K. kerk in Overveen Overveen is eeuwenlang een R.K. gemeenschap geweest. Op deze piek stond eertijds een schuilkerk: 't zedig roomsche kerkje (Nic. Beets). In 1855 ver rees, gefinancierd door Overveense bollenkwekers, deze neo-gothische kerk. Het kerkhof is nog in gebruik. Bijzonder is de grafkelder voor de Haarlemse bisschoppen. 10 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 3, najaar 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 12