De pastoorsgraven. G. van Niekerk die anti-Duitse acties van harte onder steunde, de dekplaten van de pastoorsgraven los gemaakt en weggeschoven om in de vrije ruimte daaronder wapens te verbergen. Vervolgens werden de dekplaten - en dat zijn geen kleintjes - weer teruggeschoven en vast- gemetseld. Medewerkers van toen noemen het nu, na vijf tig jaar, een amateuristisch avontuur. Burgerwacht Nog steeds waren er wapens bij een aantal burgers, name lijk de wapens van het korps van de vrijwillige burger wacht afdeling Bloemendaal. In de jaren dertig was dit een heel bekend korps. In Bloemendaal was burgemeester Den Tex de grote stimulator hiervan. Gemeentegelden werden beschikbaar gesteld voor de aanschaf van unifor men, helmen en onder meer wapens. De strenge heer Visse, die nog in de Zuidafrikaanse Boerenoorlog had gevochten, was een van de onverschrokkenen die tijdens de oorlog zich inzetten om deze wapens uit Duitse han den te houden. Zo waren er wapens verborgen in dorp Bloemendaal. De sortering was niet zo groot, er waren voornamelijk pistolen en karabijnen. Ze moesten mee ver huizen naar Overveen toen de bezetter op 19 september 1944 het bevel uitvaardigde dat dorp Bloemendaal ten noorden van de Ter Hoffsteedeweg en vanaf de Dompvloedslaan binnen drie dagen ontruimd moest wor den. Verhuisdrukte De te evacueren inwoners kregen, als ze zelf geen plek vonden, huisvesting toegewezen in Overveen en Aerdenhout. Allerwegen grote verhuisdrukte. Vooral op 22 september 1944 trok een grote stoet inwoners met zoveel mogelijk spullen in koffers, op handkarren, in kin derwagens en op vehikels van onbestemd allooi over de Bloemendaalseweg richting Overveen. De Hervormde pre dikant ds. Van Dijk en zijn gezin waren onder hen, zij zouden een plek krijgen in de R.K. pastorie aan de Korte Zijlweg. Ook een broodkarretje, volgestouwd met huis raad - zo te zien - werd meegevoerd en werd gedirigeerd naar de R.K. pastorie, 's Nachts werd het karretje, nadat inderdaad wat huisraad gelost was, om de kerk heen naar de bischoppelijke kapel gereden. De koster zat ook in het complot, dus de deur ging open. Invasie? Uit de kar kwamen de hierboven genoemde wapens. Ze werden bij de bisschoppen begraven. De bedoeling van het verzet was deze wapens weer tevoorschijn te halen als - op het Uur U - ergens tussen IJmuiden en Zandvoort een Engelse invasie zou plaatsvinden. Daar rekende men op. De bezetters zouden dan vanuit Zandvoort worden aangevallen door de Oekraïners die, weliswaar in Duitse militaire dienst, zich bereid hadden verklaard in opstand te komen tegen hun Duitse meesters. Het Bioemendaals verzet, versterkt met een groep van IJmuiden, zou de Duitsers de terugtocht beletten. Of men dacht dat de wapens uit één broodkar hiervoor voldoende waren, ver telt het verhaal niet. Wellicht waren er meer verborgen wapendepots. De bisschoppelijke grafkapel. De rust van de bisschoppelijke grafkelder werd echter tot de bevrijding niet meer verstoord. Hier vond geen invasie plaats. De wapens zijn snel na de bevrijding uit de kapel en de pastoorsgraven verwijderd om ze zonodig alsnog te kunnen gebruiken. Jongensboek "Onwaarschijnlijke verhalen, opgeklopte scènes uit een jongensboek," dacht ik en "dit kan je niet voor waar ver kopen. Maar misschien zijn er nog getuigen". Dat werd 12 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 3, najaar 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 14