Tersteeg-tuinen in ons Bloemendaal: een impressie intensief zoeken. Zelfs parochianen die zeer nauw bij de kerk betrokken zijn, vonden de verhalen weinig geloof waardig. Toen kwamen ze toch in het vizier: enkele nog in leven zijnde verzetsmensen die medespelers in dit ver haal waren en - geheel onafhankelijk van elkaar - een vrij wel eensluidend verslag gaven, alleen in details waren er wat verschillen. Met dank aan een viertal Bloemendaalse senioren die op een of andere wijze bij het bovenstaande betrokken zijn geweest. RJH Het bestuur van Ons Bloemendaal bood een grote groep tuinliefhebbers de gelegenheid op 16 juli een tweetal bijzondere tuinen in Bloemendaal te bezichtigen. Het ging die avond om twee scheppingen van de tuinarchi tect D.F. Tersteeg (1876 - 1942), aangelegd op het grondgebied van 'Oud Zomerzorg' en 'Saxenburg'. Deze beide tuinen hebben een zeer besloten ligging, waardoor zij normaal gesproken niet voor het pubhek zichtbaar zijn. Onze groep bestond uit 17 deelnemers (waaronder een dochter van de tuinarchitect zelf)Onder leiding van Wim Post bezochten wij allereerst de tuin van Zomerzorglaan 2a. Rondom dit tot villa verbouwde koetshuis van Oud Zomerzorg ligt een groot deel van de in 1912 door Tersteeg ontworpen tuin, indertijd verricht in opdracht van de toenmalige eigenaar, de familie C.F. Bierens de Haan. Deze deel-tuin van het landgoed Oud Zomerzorg is nu na tachtig jaar nog vrijwel geheel intact en is geplaatst op de Provinciale Monumentenlijst. Natuurtuin We werden verwelkomd door de huidige bewoners, de familie J.Ploem. Tijdens de rondleiding werd duidelijk dat de tuin bestaat uit een aaneenschakeling van kleinere tui nen, steeds van elkaar gescheiden door hagen van iepen en coniferen. Allereerst liepen we door de natuurtuin naast het huis, gedomineerd door een grote plataan waar door een sterk beschaduwde, bosachtige sfeer in de tuin heerst. In dit deel van de tuin was nog vaag de contour te zien van de grote, ovale vijver van Oud Zomerzorg, nu totaal dichtgegroeid en overwoekerd door varens en moe- rasplanten. Gazontuin Vervolgens betraden we een gazontuin met een meer open en gecultiveerd karakter, omringd door hagen en coniferen. Vanuit deze tuin heeft men via een poort in de scheidingshaag een prachtige doorkijk naar de eigenlijke schepping van Tersteeg: een verdiept liggende gazontuin met een vrij formele en symmetrische aanleg, omringd door fraaie gebogen bakstenen muurtjes waarachter de beplanting van iepenhagen. Hier aangekomen viel de hele groep even stil van verwondering vanwege de bijzondere Zomer 1993: het regende tijdens de excursie. en rustgevende sfeer in deze tuin. Vanuit een zithoek onder een pergola met blauwe regen heeft men via een tweede zichtlijn een fraaie doorkijk over het gazon met centrale vijver naar een vogelbad op een verhoging aan de overzijde van de tuin. Indrukwekkend was het te zien hoe dit tuin-monument weer in oude staat is teruggebracht. Villa Saxenburg Hierna wandelden we naar de Mollaan 1, waar in 1918 de villa Saxenburg werd gebouwd, ongeveer op de plaats waar ooit van 1620 tot 1798 de weelderige hofstede Saxenburg heeft gestaan. De zusters J. en M. Bierens de Haan verwierven de grond in 1917 en gaven opdracht voor de bouw van een villa in de zogeheten Hollandse landhuisstijl. Deze villa naar ontwerp van J.W. Hanrath en de omliggende tuin naar ontwerp van Tersteeg zijn zoda nig vormgegeven en door de architecten op elkaar afge stemd, dat een prachtig harmoniërend geheel is ontstaan. De huidige bewoner, de heer S. Duinker, verwelkomde Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 3, najaar 1993 13

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 15