Bezoek aan de theekoe pel van villa Wildhoef De tuin van Saxenburg. ons en gaf een korte uiteenzetting over de historie van Saxenburg en over de aanleg van de tuin waarin hij ons daarna rondleidde. Ook hier bleek Tersteeg de tuin met hagen te hebben verdeeld in een aantal tuinen die ieder een duidelijk eigen karakter hebben. Bloementuin Allereerst de bloementuin naast het huis, waar in de hoe ken een aantal prachtige oude coniferen is gegroepeerd waardoor een intieme sfeer is ontstaan. Ook hier via een poort in de haag een zichtlijn naar de aangrenzende gazontuin achter het huis: een weids gazon waarin een grote oude linde als eerste de blik vangt. Verder doorlopend in deze tuin ontmoeten we langs de rand een groot aantal bijzondere bomen (waaronder een zeldzaam grote mispel) en coniferen. Voor de ware bomenliefhebber is deze tuin een openbaring. Maar ook blijkt vanaf dit grote gazon hoe goed de samenwerking tussen architect en tuinarchitect is geslaagd: de villa met rieten dak is helemaal in evenwicht met de prachtig vol groeide tuinaanleg eromheen. Verdiepte tuin Via een doorgang in de scheidingshaag bereiken we het derde tuingedeelte, waar een verdiepte tuin is aangelegd volgens een veel strakker patroon. De paden aangelegd met rechte flagstone platen, prachtig door de natuur bewerkt met allerhande korstmossen. Ook hier weer ste nen muurtjes en kortgeknipte blokhagen waarin poortjes zijn uitgeknipt. Een mooi voorbeeld van natuurlijke archi tectuur temidden van het hoge geboomte van het aan grenzende Bloemendaalse Bos. Ook hier een compliment aan de bewoners van Saxenburg die deze parel van de tuinarchitectuur zo gaaf in stand hebben gehouden. 14 Dank aan de eigenaars van de tuinen, dank aan het bestuur van Ons Bloemendaal en dank aan Wim Post, die als Bloemendaalkenner bij uitstek, veel toelichting kon geven vanuit het verleden, daarbij puttend uit zijn wel voorziene documentatie. Ik prijs mijzelf gelukkig dat ik op die avond in juli weer een paar nooit vermoede stukjes mooi Bloemendaal heb mogen ontdekken! Klaas van Giffen Uiteraard begunstigd door fraai lenteweer, bracht een delegatie van het bestuur van Ons Bloemendaal op 13 april een bezoek aan de theekoepel van de Villa Wildhoef, daartoe uit genodigd door de chatelaine, mevrouw Schipper. Bestuursleden van Ons Bloemendaal op weg naar de koepel van Wildhoef; v.l.n.r. J. Römelingh, R.J. Hein en H. van Voorst Vader. Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nummer 3, najaar 1993

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 16