Landelijke Open Monumentendag 1993 Een nooit gebouwd monument: het raadhuis in Overveen Het bestuur van Ons Bloemendaal moest vorig jaar afzien van het organiseren van de Open Monumentendag, omdat de activiteiten in ver band met de viering van ons eigen derde lus trum en het 350-jarig bestaan van 't Hemeltje alle beschikbare tijd en energie opslokten. Maar dit jaar kunnen wij, op zaterdag 11 september, weer als vanouds met een aantrekkelijk programma komen, daarbij financieel gesteund door het gemeentebestuur. Traditiegetrouw zullen de Nederlands Hervormde Kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal en de Rooms Kathoüeke Kerk aan de Kerkweg in Vogelenzang open zijn en wel van 10.00 uur 's morgens tot ongeveer 16.00 uur 's mid dags. In beide kerken zullen enthousiaste vrijwilligers u alles over hun kerk vertellen. Oud-Overveen Het zwaartepunt van de activiteiten echter zal dit jaar in Oud-Overveen liggen. In vervolg op soortgelijke 'happe- ningen' in de 'Voorbuurt', 'Vogelenzang' en 'Elswout', is deze keer een rondwandeling uitgezet die u door Oud- Overveen zal voeren. Aan de hand van een boekwerkje, passend in de bestaande serie, met een schat aan historische informatie, kan eenie der in eigen tempo en op eigen tijd een rondwandeling maken die begint en eindigt in café Sligting aan de Zijlweg nr. 18. Men kan starten tussen 10.00 en 15.00 uur. Het boekje is ter plaatse te verkrijgen bij de informa tiestand van de Stichting Ons Bloemendaal, tegen een geringe vergoeding. De wandeling bestrijkt het gebied tus sen de spoorwegovergang in het noorden en de Hospesbrug in het zuiden. Monumentenbordjes Ter gelegenheid van deze dag zal ook hier de Rooms Katholieke Kerk voor het publiek opengesteld zijn, evenals de Bisschoppelijke Grafkelder. Vrijwilligers zijn aanwezig om alle schatten in 'hun' kerk aan u te laten zien. Ook de tuin van villa Tetterode is dankzij de welwillende medewerking van de Haarlemse Hogeschool voor deelne mers aan de rondwandeling toegankelijk. Bovendien zullen de allereerste monumentenbordjes in de gemeente Bloemendaal feestelijk worden ondiuld. Kortom het belooft opnieuw een dag vol verrassingen en ontdekkingen te worden! Voor de schrijvers van het boek je is het dat al, want dat er zóveel te vertellen zou zijn over zo'n betrekkelijk klein stukje Bloemendaal was inder daad een verrassende ontdekking. H. Slagter-Wieringa In het vorige nummer van Ons Bloemendaal hebt u kunnen lezen over raadhuisplannen uit 1930. De lokatie zou aan het begin van de Zeeweg zijn geweest.Ook in 1908 en 1909 zijn er plannen gemaakt voor een nieuw gemeente huis. Als bouwplaats had men toen de keuze tussen de kruising Ter Hoffsteedeweg/Hoge Duin en Daalseweg, waar nu een driehoekig plantsoen hgt, en de hoek Bloemendaalse- weg/ Zijlweg. Vlak naast de zuidgevel van Hotel Roozendaal, stond tus sen 1846 en 1937 een keurig klassicistisch raadhuis, gebouwd door L.D. Zocher. In het begin van de twintigste eeuw voldeed dit echter niet meer door de sterke uitbrei ding van het aantal inwoners en doordat het gemeentebe stuur steeds meer taken kreeg opgedragen van de rijks overheid. Denk alleen maar aan de uitvoering van de woningwet uit 1901de voorloper van alle wetten op gebied van bouwen en wonen, waar wij nu mee te maken hebben. Bovendien wierp de grote buur Haarlem in deze jaren begerige blikken op Bloemendaals gebied en op dat van andere gemeenten. Wat was daarop een beter ant woord dan de bouw van een ruim en representatief gemeentehuis, waar niemand omheen kon? Ook in Schoten deed men het zo, zij het zonder succes. In Heemstede verrees een mooi raadhuis en de gemeente behield haar zelfstandigheid. Of één en ander met elkaar te maken had, lijkt de vraag. Architecten Door Bloemendaal werden drie architecten aangezocht om een plan te maken. Alle drie deden ze het in één van de destijds zo geliefde modieuze neo-stijlen. Uit 1908 is het eerste en soberste ontwerp van Jos Cuypers (1861-1949), zoon van de grote P.J.H., architect lees verder op pagina 8 Ons Bloemendaal, 17e jaargang, nUmmer 3, najaar 1993 3

Ons Bloemendaal | 1993 | | pagina 5