Jaarverslag Sectie Groen Jaarverslag Sectie Monumenten 1993 Wij blijven steeds attent op de kapplannen van de gemeente. Wederom kregen wij ze ter inzage. Het beleid van de gemeente inzake de kap van bomen is zorgvuldig en er wordt zoveel mogelijk een verscheidenheid van bomen ingeplant die de gekapte bomen kunnen vervan gen. In het bestemmingsplan 'Saxenburg' heeft het terrein dat omsloten wordt door de Mollaan, Potgieterweg en Bloemendaalsewegde bestemming 'tuin' gekregen. Aangezien dit een waardevol stukje binnenduin is, heeft Ons Bloemendaal de gemeente verzocht dit meer bescher ming te geven om te voorkomen dat het door bewoners omgetoverd wordt in grasveldjes. Het gemeentebestuur heeft de suggestie overgenomen. De inventarisatie van beeldbepalende bomen in Bloemendaal is voorlopig opgeschort. Gebleken is dat de heer Toderijo niet alleen de gemeentebomen inventari seert, maar ook de bomen die op particulier terrein staan. Voorlopig zullen wij afwachten. Vraagtekens zetten wij bij het veelvuldig aanleggen van geluids- en zichtwallen om tuinen in Bloemendaal. Hoe goed de hang naar privacy ook te begrijpen is, fraai is deze oplossing niet. Onze voorkeur gaat uit naar minder stringente maatregelen die bevalliger zijn. Nog steeds blijft het wisselende waterpeil van het water van het Halve Maantje en de vijver van Duin en Daal zor gen baren. Een grote boom viel reeds om, en wij vrezen voor meer slachtoffers. Wij dringen er bij de gemeente op aan dit probleem nu echt aan te pakken. Op een mooie zomeravond bracht een aantal bestuursle den een bezoek aan Elswout op uitnodiging van Staatsbosbeheer. Wij zagen de mooi gerestaureerde boer derij, de lokatie van de nieuwe parkeerplaats en maakten een wandeling langs diverse opgeknapte prielen (met en zonder tuintjes). Van de zijde van de werkgroep 'weilanden Elswout' van het Ramplaankwartier en Staatsbosbeheer kwamen plannen om in de weilanden - waar roodbont vee hoort te loeien - boomgroepen te planten en een moeraspartij aan te leg gen. Ons Bloemendaal kon het daar niet mee eens zijn en liet dat weten middels een brief. Wel ondersteunen wij iedere poging om de tennisbanen te verhullen die nu zo in het oog liggen. Er zijn contacten gelegd met Janneke Theelen, landschapsarchitect bij de gemeente Haarlem. Zij wil proberen om de Metasequoia-haag langs de tennisba nen te vervangen door een elzenhaag voor een 'natuurlij ker' effect, met daarvoor een beukenbosje waar later enige beuken mogen uitgroeien tot grote bomen. De visuele ver dichting van de bomenrij langs het 'koeienpad' zou kun nen gebeuren door bomen te planten aan weerszijden van de Marcelisvaart - zoals mevrouw Slagter reeds schreef - om zodoende op een historisch juiste manier te werk te gaan. S.B.B. bood aan een zijde van de Marcelisvaart te beplanten mits de gemeente Haarlem de andere zijde voor haar rekening nam. Het oudste huisje van Bloemendaal, de Knip, werd over woekerd door een aantal oude bomen. Een aantal lindebo men en een kastanje zijn gesnoeid met steun van Ons Bloemendaal en een vervolgsnoei van de kruinen zal nog dit voorjaar plaatsvinden. Boerderij Boekenroodeweg Aan de vele jaren van onzekerheid over de toekomst van de oude boerderij aan de Boekenroodeweg bij de Viersprong is dit jaar een einde gekomen. De boerderij is met zorg gerestaureerd en geschikt gemaakt voor bewo ning door een aantal gezinnen. Daglonershuisje De daarvoor noodzakelijke ingrepen zijn tot een minimum beperkt gebleven, terwijl de directe omgeving van het pand geheel in stijl van de boerderij is aangelegd. Ook het naast de boerderij gelegen daglonershuisje is gerenoveerd en verbouwd tot een aantrekkelijke woning. Mede dankzij het ingrijpen van een Aerdenhoutse kraakploeg enige jaren geleden is dit historisch stukje Bloemendaal behouden gebleven. Als op den duur Bosch en Landzicht op eenzelf de wijze kan worden gerestaureerd, zal het oudste gedeel te van Aerdenhout in oude luister hersteld zijn. Terrein Provinciaal Ziekenhuis In de nabije toekomst zal het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis in het noorden van de gemeente alle aandacht vragen. Door reorganisatie van het Ziekenhuis komen grote delen van het terrein met de daarop aanwezige gebouwen vrij. Het hoofdgebouw, het kerkje, de villa Meer en Bosch en de oude hofstede, thans museum, zijn rijksmonumenten. Daarnaast zijn de aardige 10 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 12