De familie J Borski Sillem In het vorige nummer van Ons Bloemendaal, over 'Weldadigheid', maakten we kennis met een paar van die vermogende weldoeners uit onze gemeente. Het waren onder andere de artikelen over mejuffrouw C.A. Van Wickevoort Crommelin op Wildhoef, de fami lie Bispinck op Sparrenheuvel en de heer A. Stoop op de Rijp, mensen die voornamelijk hier in Bloemendaal him buiten bewoonden en die zich verantwoordelijk voelden voor hun minder bedeelde medebewoners. Aan dit rijtje weldoeners kunnen we nog een echtpaar toe voegen, namelijk de familie J. Borski-Sillem op Hartenlust. Ook zij had het doel Weldadigheid hoog in het vaandel. Zo kwam door deze familie in 1879 in Bloemendaal door hun vrijgevigheid een christelijke naai-, brei- en bewaar school tot stand aan de Boslaan hoek Schoolpad. Ook deed de familie Borski als begunstiger veel voor de hervormde kerk aan het Kerkplein. Weldaden Jan Borski, die een verwoed kunstverzamelaar was, steun de veel belovende jonge kunstenaars door hun werken aan te kopen. Maar ook toen in de nacht van 15 op 16 juli Het landgoed Hartenlust met gezicht op de hertenkamp richting het oosten. Op de achtergrond het molentje aan de Heussensvaart en boerderij 't Torentje, thans Stadskweektuin aan de Kleverlaan. Rechts de boerderij Ter Spijk aan de Kleverlaan. Schilderij door W. van Ravenswaaij, 1862 (part. coll.). 1879 op zijn landgoed Hartenlust een Bloemendaalse veld wachter werd vermoord, zou Borski de weduwe van de veldwachter levenslang financieel bijstaan. Bij zijn overlijden in 1891 vermaakte hij een half miljoen gulden aan de stad Amsterdam voor uitbreiding van een ziekenhuis en de oprichting van een afdeling voor ooglij ders. Dit is zo een greep uit het aantal weldaden die wij van deze familie weten. Ongetwijfeld zijn er meer geweest, alleen die zijn niet genoteerd. Milieu Johannes (Jan) Borski werd op 3 juni 1807 geboren als zoon van de steenrijke bankier Willem Borski (1765- 1814) en Johanna J. van der Velde (1764-1846). Zij woonden in Amsterdam aan de Keizersgracht, en Jan is de jongste van de acht kinderen tellende familie. Als kind moet hij menige zomer in Overveen hebben doorgebracht want daar bewoonden zijn ouders vanaf 1805 de riante buitenplaats Elswout. Hij groeide op in een aristocratisch milieu met veel personeel zowel in het Amsterdamse grachtehuis als op Elswout. Zijn vader wist met veel ijver en inzet in de moeilijke tij- Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994 13

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 15