Onderwijs te Bloemendaal. De school zelf bestaat nog aan de Boslaan alleen met een andere bestemming. Het gebouw is een blijvende herinnering aan deze weldoeners familie. De Kerkbuurt te Bloemendaal, midden 18e eeuw, met de houten afscheiding van het landgoed Hartenlust met gezicht op de huizen (achterzijde) van het Kerkplein en de kerk (tekening door H. de Winter, 1743, gemeentearchief Bloemendaal). Hervormde kerk Ook hun kerk aan het Kerkplein droeg de familie Borski een warm hart toe. Zo waren in 1867 de kerkramen van de hervormde kerk in dermate slechte toestand dat vervan ging of grondige restauratie nodig bleek. Jan Borski bood toen aan voor zijn rekening de ramen te vervangen door gewoon vensterglas. In dank werd zijn aanbod aangeno men, maar niet door een aantal cultuurkenners. Dit goed bedoelde gebaar zou later leiden tot moeizame pogingen om de orginele glas-in-loodramen weer in de kerk terug te krijgen, wat maar gedeeltelijk is gelukt. In 1881, toen het orgel het begaf, schonk zij een nieuw orgel en tijdens de ingrijpende restauratie van de kerk in 1895 stelde de familie hun oranjerie op Hartenlust voor een half jaar beschikbaar als bedehuis. Bij het overlijden van mevrouw Borski-Sillem in 1899 liet zij een aanzienlijk legaat na aan de kerk. Jan Borski was acht jaar eerder overleden. Hun huwelijk was kinderloos gebleven en zo kwam aan deze Borski-sage een einde. W. Post Bronnen: W. Post, De buitenplaats Hartenlust, 1988. B. Sliggers, Bloemendaal 350-jaar kerk en dorp, 1986. Hartenlust Hier lagen uitgestrekte blekerijen totdat er in 1630 een herenhuis werd gebouwd, Hartenlust, genoemd naar de aanwezige her tenkamp. Het werd circa 1700 verfraaid tot buitenplaats. Een koetshuis, boerderij, thee koepel, oranjerie, molen, vinkenbaan en een grote vijver behoorden bij het landgoed dat inmiddels 40 ha. groot was. In de 19e eeuw werd het huis herbouwd en het terrein verka veld. Vanaf 1969 huisvestte Hartenlust kanto ren en beslaat het 1 ha. 16 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 18