Een huis aan de bosrand De geschiedenis van Eben Haezer Op 5 december 1861 ging een testament open dat meer dan 130 jaar voor de Bloemendaalse gemeenschap van betekenis zou blijken. Baronesse Johanna Jacoba von Ziegésar-Bondt legateerde een groot vermogen met als doel: 'de opvoeding van jeugdige meisjes uit de behoefti ge bevolking van Bloemendaal en Santpoort voor de dienstbare stand'. Daartoe moest grond worden aangekocht en een huis gebouwd. Dit kreeg zijn beslag toen in 1866 aan de Bos en Duinlaan 2a de eerste bewoonsters welkom werden geheten. Sinds die datum is tot juli 1927 in de geest van de erflaatster gewerkt. Steeds was volgens de laatste wils beschikking de plaatselijke predikant 'president-regent'. Een onafzienbare schare kinderen heeft dit fors uitgevallen huis bewoond: kinderen van de Amsterdamse Diaconale huizen, jonge meisjes die steun kregen van de vereniging Union (met onderbreking van de oorlogsjaren toen de Duitse Wehrmacht het huis had gevorderd), en van 1955 - 1967 pupillen van de hervormde vereniging 'Kinderzorg' in Noord-Holland. Steen der hulp Wie het huis aandachtig beziet, moet wel onder de indruk komen van de boeiende geschiedenis van dit pand. De tijd van het tot dienstmeisje opleiden uit het vermogen van een welgestelde baronesse was in 1927 voorbij. Maar de regentschap heeft onverdroten ook alle jaren erna het beste met deze STEEN DER HULP (hebreeuws: Eben Haezer) willen bereiken: dienst aan de jeugd in de geest van Christus. Dit doel blijft, ook sinds eind 1990 het gebouw is overgegaan in handen van de regenten van de Stichting Gereformeerd of Burgerweeshuis. Eens, op 'Vlugthoven', vlak bij de Wiistelaan, heeft een vrouw uit de welgestelde kringen begrepen dat bij een groot deel der bevolking armoede heerste. Men kreeg midden 19e eeuw vaak te veel om te sterven en te weinig om te leven. Johanna von Ziegésar-Bondt liet het voor die tijd enorme bedrag van 320.000,- achter voor deze kin deren en haar wens is tot 1927 nageleefd. De eerbare en godvruchtige dienstmeisjes van weleer heb ben plaats gemaakt voor jongeren van nu, tussen 16 en 21 jaar, die er leren zelfstandig te wonen en te leven. Aardig is nog te vermelden, dat er in het lommerrijke Bloemendaal een jeugdroman is gesitueerd door de schrijf ster Simone Schelf In dit boek, 'Emilie', is een meisje uit Eben Haezer werkzaam in hotel 'Duin en Daal' en fungeert er als postillon d'amour tussen een kostschoolmeisje en een jongeman. Als voorzitter van de regentschap van de stichting kan ik u tenslotte melden dat jaarlijks uit de renteopbrengst van het vermogen dat door de verkoop van het huis is vrijgeko men, in de geest van de erflaatster hulp wordt verleend aan sociaal-culturele activiteiten in jeugdland. Ds. R. Hengstmangers Meisjes van Eben Haezer in het Blnemcndaalse Bos (foto uit de nalatenschap van mevrouw W.M. Theyse-Groen). Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994 17

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 19