Ontwikkeling De eerste jaren lag de nadruk op het trainen van praktische vaardigheden, vanuit de gedachte dat als je goed voor jezelf kunt zorgen, je het in het leven wel zou redden. Allengs kreeg echter ook de emotionele ontwikkeling van de jongeren meer aandacht in de begeleiding. De jongeren komen meestal uit een situatie waar de ouders gescheiden zijn en de relatie tussen jongere en ouder (en nieuwe partner) dermate verstoord is, dat het wonen onder één dak steeds problematischer wordt. Behalve het begeleiden op praktisch en emotioneel gebied is er ook steeds meer aandacht voor contactherstel met de ouders en worden de ouders hierin ook meer betrokken. Om de veiligheid van de bewoners zoveel mogelijk te waarborgen is destijds gekozen voor een 24-uurs begelei ding, dat wil zeggen dat 's nachts ook altijd één van de medewerk(st)ers in het pand aanwezig is. Bovendien wordt de zogeheten 'bei-etage' door een echt paar bewoond, waardoor de continuïteit zoveel mogelijk gewaarborgd is. Aan deze situatie komt echter in de loop van het jaar een eind. De 24-uursbezetting blijft voortbe staan de bel-etage dient echter ook ter beschikking te komen voor de huisvesting van jongeren. Veranderende tijden vragen steeds weer om bezinning en, waar nodig, vernieuwing. Jeugdhulpverlening zal, ook in de toekomst, steeds noodzakelijk blijven. A. Lagendijk, mentor KTC De laatste 25 jaar Sinds 1969 is het pand in gebruik door de Stichting Gereformeerd of Burgerweeshuis te Haarlem. Deze stich ting viert dit jaar haar 600-jarig bestaan. Tot eind 1979 werd het huis bewoond door ongeveer twintig kin deren in de leeftijd van drie tot circa 17 jaar, die daar geplaatst waren door (gezins-)voogdijinstellingen en/of de Kinderrechter. In 1980 werden de werkzaamheden voortgezet onder de naam Stichting Coen Cuserhuis; deze Stichting fuseerde in 1990 met de Martha Stichting voor Jongeren in Haarlem. Sinds 1 januari 1994 worden de werkzaamheden uitge voerd onder de naam Stichting Jeugdhulp Kennemerland. Jeugdhulpverlening De veranderde maatschappij vroeg ook om een nieuwe visie op de jeugdhulpverlening. Om jongeren, die veelal vele jaren in een kindertehuis gewoond hadden, beter te kunnen begeleiden op hun weg naar zelfstandigheid, wer den overal in het land KamerTrainingsCentra opgericht. Ook de Stichting Coen Cuserhuis speelde in op deze ont wikkeling en in juni 1980 kwamen de eerste jongens, die daarvoor in aanmerking kwamen, het pand bewonen. Na enige tijd werden ook meisjes opgenomen. Eben Haezer (foto uit collectie A. Lagendijk). 18 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, voorjaar 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 20