Act i vite it e n Op zaterdag 3 april bemanden wij een stand op de Historische Markt in het Rijksarchief voor Noord-Holland te Haarlem. Op 5 april werd de jaarlijkse ledenvergadering weer gehouden in het Kerkelijk Centrum aan de Ramplaan. Na de pauze werd het een heuse filmavond met een film van de hand van de heer K. Brouwer uit Aerdenhout over de kunstenaars Mendlik en Bauer, met heel oude films van de bekende Bloemendaler Dick Laan en met fragmenten uit polygoonjournaals tussen 1921 en 1953. Op 13 april waren wij uitgenodigd op de thee in de te restaureren theekoepel door mevrouw M.A. Schipper - Pieron, de nieuwe directrice van het oude buiten Wildhoef. Dat wij voor die gelegenheid in een rijtuigje arriveerden, haalde het Haarlems Dagblad met een sfeer volle foto. Het doet ons zeer veel genoegen dat de nieuwe eigenaar van Wildhoef veel zorg heeft voor de theekoepel en dat de gemeente de geldlening, die ooit via een actie van Ons Bloemendaal door de hele bevolking mee werd opgebracht, nu via de nieuwe eigenaar weer ten goede laat komen aan het mooie 18e eeuwse gebouwtje. Op 16 juli werd onder leiding van de heer Wim Post de jaarlijkse excursie gehouden, ditmaal naar Oud Zomerzorg en Saxenburg, om de ooit door tuinarchitect Tersteeg ont worpen en inmiddels op de Noordhollandse monumen tenlijst geplaatste tuinen te bewonderen. Dank aan de eige naren die dit mogelijk maakten! Met veel plezier organiseerden wij ook dit jaar de landelij ke Open Monumentendag voor de gemeente Bloemendaal. Een wandeling met een boekje vol gegevens over de Zijlweg en Bloemendaalseweg in Overveen en het onthul len van de eerste Monumentebordjes markeerden de 11 e september. Het bruine café Sligting was daarbij geen slechte uitvalsbasis! Schenkingen Van mevrouw M.C. van Riessen-Duijs ontvingen wij een bronzen penning die werd geslagen ter gelegenheid van het openen van de Zeeweg in 1921. En uit de nalaten schap van mevrouw W.M. Theyse-Groen twaalf oude foto's van Bloemendaal en een van Zandvoort, daarnaast nog tal van oude glasdia's waarmee de lezingen van mevrouw Slagter over Bloemendaal en die van de oud heidkundige verenigingen van Haarlem, Hoorn en Amsterdam verrijkt kunnen worden. Door onze bemidde ling ontving ook het Openluchtmuseum in Arnhem oude dia's. Eveneens konden wij het Openluchtmuseum helpen aan vertellers die in de keuken van de oude blekerij en wasserij van Gehrels uit Overveen het publiek boeiden op het streekverhalenfestival van 18 april. Het Haarlemse echtpaar Marianne Narold en Piet Veel stelden zich daar voor op korte termijn beschikbaar. Visuele vervuiling Aantasting van het landschap en de 'visuele vervuiling'. Terwijl wij aan de ene kant mochten ervaren dat de Van Haemstedelaan zo veel mogelijk gespaard zal blijven en de nieuwbouw op de hoek van de Bentveldsweg aanvaardbaar lijkt, werden wij in januari geconfronteerd met het discu tabele nieuwe fietspad langs de Bekslaan. Het parkeren, wandelen en fietsen is er aan beide zijden van de Bekslaan alleen maar onoverzichtelijker op geworden en een rij lelijke aluminiumkleurige lantaarnpalen levert weer meer visuele vervuiling op. Dit is een onderwerp dat ons meer en meer bezighoudt. Alom verschijnen verkeers- en gebodsborden, om nog maar te zwijgen van het woud van bordjes dat begin en einde (soms enkele meters uit elkaar) van grondwaterbe schermingsgebieden aangeeft. Zo maakten wij ook bezwaar tegen het plaatsen van recla meborden bij het tweede kunstgrasveld van de hockeyclub Bloemendaal. Van lichtmasten en reclameborden gaat een verstorende werking op de omgeving uit. Ook had de hockeyclub in een eerder stadium verklaard bij het tweede kunstgrasveld geen borden te zullen plaatsen. Ons bezwaar werd niet gehonoreerd, maar wij blijven ons zorgen maken over de natuur rond het meertje van Caprera. In 1993 moesten wij ook alert blijven op de steeds deTcop opstekende plannen voor een rondweg door de tot op heden onaangetaste 'strandvlakte' ten westen van Vogelenzang, dat prachtige weidse gebied tussen het dorp en het Huis te Vogelenzang. Ook een weg langs de Brouwersvaart zal een aantasting betekenen van de histori sche eenheid van het landgoed Vaart en Duin en van een van onze laatste vrije zichten op de Bavo. Ook van deze kant moet het historische zicht op en de verbinding met de stad Haarlem niet verloren gaan. Evenzeer moet van de kant van de Randweg het zicht op het groen van Bloemendaal en het agrarisch karakter gehandhaafd blijven. Tegen uitbreiding van de bebouwing en de nieuwbouw van kantoren en ook tegen de bouw van een ziekenhuis bij de Jan Gijzenvaart zal Ons Bloemendaal zich dan ook blijven verzetten. Daarom volgen wij nauwlettend wat zich afspeelt in de gemeente Velsen, waar momenteel de zogenaamde Structuurvisie Velsen, met daarin opgenomen de plannen voor een nieuw ziekenhuis en het tracé van de zogenaam- 6 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 1, yoorjaar 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 8