Dit is de laatste grondige verbouwing van het Huis te Vogelenzang geweest. Er is toen ccn eetkamer aange bouwd en er werden prachtige stucplafonds en een spie- gelomlijsting uit de tijd van Lodewijk XV aangebracht. De tuinen van het landgoed werden aangelegd door J.G. Michael. Jan van Marselis herschiep het huis in volle glorie en het werd de prachtigste buitenplaats van de omgeving. In 1778 breidde hij zijn bezit uit met het naast het Huis gelegen Teylingerbosch dat hij kocht van Pieter Beek. Na zijn dood verkochten de erfgenamen het gehele bezit, inclusief Teylingerbosch, aan de heer Willem Philip Barnaart (1781-1856). Dat gebeurde in 1807. Burgemeester De nieuwe bewoner en eigenaar was fabrikant van garen en band te Haarlem. Bovendien was hij kolonel van de Haarlemse schutterij en vanaf 1811 burgemeester van de stad Haarlem. Door zijn werk en nevenfuncties was hij genoodzaakt veel in de stad te verblijven. Na zijn huwelijk in 1804 met Jonkvrouwe Elisabeth C.H. Teding van Berkhout ging hij in het pas gereed gekomen pand Nieuwe Gracht 7 wonen. Vanwege zijn verdiensten werd hij benoemd tot Heer van Bergen, Zandvoort, Aelbertsberg en Tetrode. Door zijn burgemeesterschap had hij veel con tact met de Franse koning van Holland, Lodewijk Napoleon en raakte zelfs bevriend met hem. Vandaar de erfenis in de vorm van de Napoleontische meubelen die momenteel nog aanwezig zijn op het Huis te Vogelenzang en in het Zaaltje staan. Behalve dat de heer Barnaart eige naar was van het landgoed Huis te Vogelenzang, was hij ook nog eigenaar van het gehele duingebied in Zandvoort en in Bergen (N-H). Hieraan herinnert in Zandvoort nog de naar hem vernoemde Boulevard Barnaart. In 1814 overleed zijn vrouw. In 1816 huwde hij de zus van zijn overleden echtgenote, Maria C.S. Teding van Berkhout. Bebossing Willem Philip Barnaart verfraaide de directe omgeving van zijn landhuis - dat nu nog statig tussen de oude bomen prijkt - door aan de zuidzijde twee 17e-eeuwse leeuwtjes te plaatsen, die van Kasteel Roozendaal afkomstig zouden zijn. In de rozentuin staan twee hardstenen siervazen uit het midden van de 18e eeuw. Iets later uit de 18e eeuw is de marmeren beelden groep, voorstellende 'Vrouwenroof die zich in de tuin aan de westzijde bevindt. Tezamen met andere grootgrondbezitters uit de omgeving, zoals de families Van Lennep, Van Eys, Koenen en Borski, heeft hij veel gedaan aan bebossing, niet alleen op zijn landgoed, maar ook in het duingebied. 't Huys te Vogelesang aan de Noordzijde. Pentekening door Hendrik Pok, 1718. Bovenop het torentje staat Jupiter. (Gemeentearchief Bloemendaal). In één van de salons in het landhuis hangt een fraai oud schilderij van circa 1800, waarop een jongeman staat afge beeld wiens kleding van welstand getuigt, met naast zich een hond met een zeer brede halsband om. Op deze hals band staat duidelijk zichtbaar de naam Barnaart. De band bevindt zich nog steeds in het bezit van de familie. Wanneer de heer Barnaart in 1856 overlijdt, komt zijn zoon, Jonkheer Volkert Barnaart als eigenaar en bewoner op het landgoed. Hij is het die in 1874 het landgoed Woestduin, groot 8 bunder, aankoopt voor een bedrag van 71.000. Volkert overlijdt in 1878 en wordt opge volgd door zijn zoon, Jonkheer Rudolf Barnaart, die in 1897 kinderloos overlijdt. Daardoor komt zijn zuster Anna, gehuwd met Jonkheer Lucas Boreel, door erving in het bezit van het landgoed. Zij woonde in Haarlem in het Huis met de Beelden aan de Wagenweg bij de Hout. Op deze manier bleef het Huis te Vogelenzang toch bewoond door een Barnaart. In de periode dat de Boreels op het landgoed woonden werd er ieder jaar een slipjacht gehou den, waar altijd veel animo voor was. In 1923 verkocht Anna Barnaart een groot gedeelte van het duingebied aan de gemeente Amsterdam voor de drinkwatervoorziening van deze stad. Jonkvrouw Anna overleed in 1925 en Jonkheer Lucas Boreel bleef alleen achter op het Huis tot zijn dood in 1934. Bulb Na de dood van Lucas Boreel kwam een neef van Anna Barnaart, Jonkheer Willem Barnaart, die in Bergen (N-H) een bloembollenbedrijf had, naar Vogelenzang om bezit te nemen van het landgoed. De familie Barnaart had al lange tijd grote belangstelling voor de opkomende bloembollen cultuur. In 1812 stond er in de tuin al een broeikasje, waaraan een ingemetselde steen, met de naam Barnaart en Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994 9

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 11