1812 erop, herinnert. Op de tentoonstelling in New Orleans, in Amerika, heeft de familie Barnaart veel succes geoogst met de door hen ingezonden bloembollen, genaamd 'Bella Donna'. Zij zochten overal naar nieuwe bollensoorten. Zo is bekend dat zij hiervoor tot in Zuid Frankrijk, dichtbij de Pyreneeën zijn geweest. Wanneer zij dan een nieuw soort gevonden en opgekocht hadden, stonden deze natuurlijk nog op het land. Vanuit Vogelenzang werden dan mannen naar het adres, waar de nieuwe bollen op het land stonden, gezonden om deze ter plekke te rooien en het transport naar Holland te verzor gen. De toenemende export inspireerde de heren A.E. Barnaart uit de Bekslaan en A.E.J. Itterson tot het oprichten van de General Bulb Company langs de Leidsevaart te Heemstede. Het hoofdgebouw is nog steeds aanwezig en wordt momenteel gebruikt door de Holland Zweedse Zaadcentrale, want in de crisisjaren ging de pas opgerichte General Bulb Company failliet. Toch weet iedereen in Vogelenzang nog wat toen met de naam Bulb werd aange duid. Wereldjamboree In 1935 begonnen de besprekingen met het Hoofdbestuur van de Ned. Padvinders over de in 1937 te houden Wereldjamboree. Het landgoed Vogelenzang was een der terreinen die hiervoor geschikt werden geacht. Uiteindelijk viel de beslissing op dit landgoed en konden de eerste voorbereidingen beginnen. In de zomermaanden van 1936 kwamen voortrekkers bijeen om het gebied in kaart te brengen, te bebakenen met afrasteringen en andere voor bereidende maatregelen te treffen. In 1937 werd er voor deze voortrekkers een vast kamp ingericht bij het Panneland. De grote bijeenkomst van padvinders uit de gehele wereld zou worden gehouden van 1 tot 9 augustus 1937. Het jaar 1937 stond geheel in het teken van de Jamboree en op het landgoed werd hard gewerkt. Eind juli kwamen de eerste gasten per trein in Vogelenzang aan en na enkele dagen was het hele landgoed een grote zee van witte tenten. Het deelnemersaantal bedroeg 28.000. De wereldleider van deze beweging. Lord Baden Powell, was ook aanwezig en verrichte tezamen met H.M. de Koningin de openingsplechtigheid. De dagen van de Wereldjamboree waren een manifestatie van wereldbroe derschap, en het buitengewoon mooie zomerweer droeg ertoe bij dat deze dagen een succes werden. Oorlogsjaren Na afloop van dit grote feest bleek dat de natuur niets van het kampleven en het groot aantal bezoekers te lijden had gehad. Dat was enkele jaren later wel anders. De oorlog is hier namelijk niet ongemerkt voorbij gegaan. De eerste oorlogsjaren passeerden zonder veel onheil voor de natuur op het landgoed, doch het laatste oorlogsjaar was een rampjaar. Daar niemand meer kolen had om de kachel te kunnen stoken, werd her en der clandestien hout 'georga niseerd' en sneuvelden er in het bos vele bomen. Houtdiefstallen kwamen aan de lopende band voor. In februari 1945 werden er door de Duitsers V1-lanceerin- stallaties op het landgoed geplaatst en moest iedereen eva cueren. Door de snelle en overhaaste verhuizing kon niet die zorg aan de kostbare inventaris van het Huis worden gegeven die hiervoor nodig was en zijn vele kostbare stuk ken beschadigd of zelfs verloren gegaan. Beschadigd Bij terugkeer op het landgoed trof de familie het bos beschadigd, het Huis zonder glasruiten en de gebouwen met vele beschadigingen aan. Nog meer bomen waren er nu gesneuveld door dit laatste Duitse geweld. Een der huisbedienden van de familie Barnaart, de heer Hoogewerf, verloor zelfs het leven toen hij in de tuin door een verdwaalde Duitse kogel dodelijk getroffen werd. De glasschade kon gelukkig, althans voorlopig, hersteld worden omdat de familie Roozen van de Tulipschow gelukkig nog wat ruiten en glas had kunnen redden. Enkele dagen na de bevrijding arriveerden als eerste bevrij ders een Canadese gemotoriseerde eenheid, die bij huize Teylingerbosch hun kampement opsloegen. De Vogelenzangse bevolking was nu pas echt blij en voelde zich vrijwant tot dan toe waren er nog steeds Duitse sol daten in het dorp aanwezig geweest. Camping Jonkheer Willem Barnaart overleed in 1952 en de douai rière bleef alleen achter op het grote huis waar zij gezel- 10 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 12