de Nieuwer-Amstel. Toen hij in 1620 de heerlijkheid Achttienhoven kocht van Pieter Walichsz Proost, werd hij daarmee ook Heer van Achttienhoven. De heerlijkheid bestond, volgens het register van de leenkamer (Alg. Rijksarchief, Den Haag), uit 'een stucks lands houdende zesentwintigh morgen 23.000 m2, vS) geheten Berkenbosch, ende noch vier ackerlants daer geheten Banckaertsweer, gelegen in de Ban van Nieucoop'. Sinds 1811 maakt Achttienhoven deel uit van Nieuwkoop. Laurens Janszoon was zeepzieder van beroep, een beroep dat hij had 'geërfd van huis uit'. De zeepziederij was gevestigd op de NZ Melkmarkt en droeg als naam 'In de drie Spiegels'. Bij zijn overlijden was het bedrijf gevestigd op de Deventer Houtmarkt. (Zowel Melkmarkt als Houtmarkt waren een gedeelte van wat thans de NZ Voorburgwal heet.) Op 27 april 1597 trouwde hij met de 25-jarige Neeltgen Isaaksdr Ouderogh. Uit dit huwelijk werden elf kinderen geboren, waarvan alleen drie dochters in leven bleven. De oudste, Hillegonda, huwde in 1615 met jonkheer Michiel Pauw, de broer van Adriaan Pauw, Heer van Heemstede. Het echtpaar woonde op de Herengracht in een huis dat Michiel had laten bouwen door de bouwmeester Vingboons. In dit huis is thans het Theatermuseum geves tigd. De tweede dochter, Maria trouwde in 1622 met dr. Gerard Schaep, Heer van Kortenhoef, en de derde, Bregitta, trad in 1627 in het huwelijk met Willem Backer, lid van de bekende Amsterdamse familie Backer. Laurens Janszoon Spiegel is niet oud geworden. Na een lange en pijnlijke ziekte overleed hij, slechts 48 jaar oud, op 19 juli 1623 en werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam begraven. Zijn vrouw Neeltgen overleefde hem nog geruime tijd en overleed pas in december 1647. Amsterdam Het geslacht Spiegel heeft generaties lang in Amsterdam een belangrijke rol gespeeld. Het leverde schepenen en raden, bestuurderen van openbare lichamen en particuliere stichtingen. De Spiegels bezaten in Amsterdam verschillen de huizen, zoals Damrak 83 (waarachter een zeepziederij was)aan de NZ Melkmarkt, aan de Deventer Houtmarkt nrs. 282 en 284, vijf woningen aan de Achterburgwal, twee huisjes aan het Kattegat, namelijk 'de Goude Spiegel' en 'de Silveren Spiegel' (Backer-Spiegel) en Herengracht 168 (Pauw-Spiegel). Er was ook sprake van een buitenhuis aan de Amstel genaamd Meerhuizen. Er waren katholieke en protestante Spiegels. Er valt veel te melden over de rol van de Spiegels in de 80-jarige oorlog, maar dat valt buiten het bestek van dit artikel, evenals een beschrijving van de sociaal-culturele context waarin Laurens Janszoon Spiegel leefde, te weten de 'Dageraad der Gouden Eeuw'. Wij noemen hier slechts een tante van hem, Lijsbeth, die mede-oprichtster was van het Maagdenhuis (RK weeshuis) en een oom, Hendrik Laurensz, die een bekend dichter was. Met de naamgeving Spiegelgracht en Spiegelstraat eert Amsterdam een roem rucht geslacht van regenten en bestuurderen. Spiegelenburg Aan de zuidzijde van de Oosterduinweg tegenover de Schulpweg stond 'een boerenhuis, vanouds een hofstede genaamd'. (Thans staat daar een villa 'De Elzenhoek' gehe ten.) Het was groot 3.5 morgen, dat wil zeggen - uitgaan de van de Rijnlandse morgen - 3.5 x 8.515,79 m2 29.805 m2. Laurens Janszoon Spiegel kocht deze hofstede rond 1597, het jaar waarin hij trouwde. Hij was toen pas 22 jaar oud. Iemand die op die leeftijd reeds een buiten huis - plezierplaatsje genaamd - kon kopen, mag gerust een welvarend man genoemd worden. In de archieven is niet terug te vinden wanneer de boerenhofstede gebouwd is. Het zou kunnen dat Spiegel de bouwer was, maar hij kan ook een bestaande boerderij gekocht hebben. Hoe die plezierplaats, de hofstede Spiegelenburg, er nu precies heeft uitgezien weten we niet. Ondanks zeer ver woede inspanning is er geen originele afbeelding boven water gekomen. Wel is het mogelijk gebleken een afgelei de tekening te maken. De belangrijkste bron hiervoor vormt een kaart van de Heerlijkheid Heemstede uit de tijd van Adriaan Pauw, Heer van Heemstede, die is vervaar digd in 1643 door Balthasar Floris van Berckenroode. Bedoelde kaart hangt in de hal van het gemeentehuis van Heemstede. Ook verpondingsbrieven - verponding is ver gelijkbaar met de huidige onroerend goedbelasting - lever den materiaal voor de afgeleide tekening. Spiegelenbosch Zoals reeds vermeld, breidde Laurens Janszoon Spiegel zijn Overveens/Aerdenhouts bezit in 1609 uit door de aan koop van de aangrenzende hofstede Nuyssenburg. Voor 15.500,- kocht hij 13.5 morgen grond met gebouwen van jonkheer Diederick van Nuyssenburg. Spiegel gaf zijn uitgebreide bezitting - Spiegelenburg en Nuyssenburg samen - de naam Spiegelenbosch, maar die naam heeft 12 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 14