Enkele archeologische notities Archeologische informatie met betrekking tot 'Spiegelenburg'; De heer Theo S. Nieuwenhuizen heeft in 1990 als lid van de Archeologische Werkgroep Haarlem waarnemingen verricht in de buurt van de Clematislaan met onder andere als doel mogelijke restanten terug te vinden van een 16e eeuwse boerderij die behoorden bij de buitenplaats Spiegelenburg. Over de vondsten en gegevens die dit onderzoek heeft opgeleverd, zal te zijner tijd een uitgebreide publikatie volgen. Wel kan ik u er nu, uiteraard namens de heer Nieuwenhuizen, die daar door nijpend tijdgebrek zelf niet toe komt, iets over meedelen. In de achtertuin van Clematislaan 5 werden muurrestanten aangetroffen die op bebouwing duiden. Wellicht is dit de boerenschuur met woongedeelte geweest die afgebeeld staat op de kaart van Floris Balthasar die hij in 1643 maak te in opdracht van Adriaen Pauw. Een oost-west lopende sloot van ongeveer 5 meter breedte is op een drietal plaat sen waargenomen (Distellaan 2 - Asterlaan 54 - Clematislaan 1-3). Ter hoogte van Clematislaan 1-3 bevond zich mogelijk een soort haventje waarin de vaar- Frogment van een kaart uit het 'Caert-Boeck' van 1599 van Adriaen Ockersz, voorzien van hedendaagse elementen. Duidelijk zichtbaar zijn de Oosterduinweg (destijds Buur Wech of Neer Wech geheten) en de Schulp Wech. Links van de Oosterduinweg, in het midden, ligt het 'bedrijf' - in carré- vorm - van jhr. Diederick van Nuyssenburg. Daar doorheen loopt de hui dige De Waal Malefijtlaan. Op de hoek Oosterduinweg/Schulpweg/Bilderdijklaan lag Spiegelenburg, aangeduid met Sp. Uiteraard leidt het op elkaar leggen van twee kaarten niet tot een fraai sluitend geheel, maar het geeft wel een goed beeld van de situatie. (Gemeente-archief Bloemendaal). tuigen konden aanleggen, keren om dan terug te gaan naar Den Aerdenhouts Vaert. De hierin aangetroffen aarde werk fragmenten beslaan een periode van 1650 tot 1850. Heel zeker bergt de bodem in dit gedeelte van Aerdenhout veel vroegere bewoningsporen. De gemeente en de bewo ners in dit gebied zullen ongetwijfeld hun verantwoorde lijkheid kennen als door verbouwingen grondlagen 'verzet' moeten worden. Grote omzichtigheid is dan gewenst - als egeltjes! Ruud Hein Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994 15

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 17