sport geschikt zou zijn en men was ook nog altijd zeer optimistisch voor wat betreft de publieke belangstelling voor die sport. Alleen al de prachtige bosrijke omgeving zou elke zondag - want dan alleen werd Woestduin gebruikt, zo was het plan - duizenden mensen tot een bezoek verleiden. De baan zou zeker met bekende banen in het buitenland kunnen wedijveren, was de mening. Inwijding Men had de beide Pinksterdagen - 26 en 27 mei - van 1901 uitgekozen om de baan in te wijden en men had geluk, want het weer werkte in alle opzichten mee, het was prachtig zonnig en warm voorzomerweer. 'Voortreffelijk geslaagd, groote toeloop al waren de zijter reinen beter bezet dan de tribunes,' meldde de Oprechte Haarlemmer Courant van 29 mei 1901. Het vakblad vond echter dat er van 'geen bijzondere drukte' gesproken kon worden, 'doch van een zeer te waardeeren en flinke opkomst.' De aanwezigheid van de Commissaris der Koningin, Mr Van Tienhoven, had indruk gemaakt op de verslaggever van de krant, evenals het feit dat na afloop van de rennen de treinen, die voor deze gelegenheid daar stopten, 'letterlijk werden bestormd en menigeen blij was in een goederenwagen een plaatsje te krijgen.' Elektrische start De ziel van dit alles was de heer van Stolk, de secretaris van de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging, een man met een enorme werkkracht, een hippische duizendpoot destijds, die overal en nergens was en de stuwkracht vormde bij alle grote ontwikkelingen die eind vorige en begin deze eeuw plaatsvonden. Men vermoedde dan ook dat er 'een machtige ontwikkeling voor de pas ontluikende sport' van zou uitgaan. De verslaggever van de Oprechte Haarlemmer Courant vermeldde ook nog de nieuwigheid van 'de invoering van de electrische start, bestaande uit het geluid van een elektrisch belletje dat aangaf dat de paarden voor de start gereed waren'! Maar er waren ook kritische geluiden: het nummerbord was te ver van de baan, op de tribune stonden de mensen elkaar vaak in de weg en de perstribune werd niet gebruikt omdat zij rond uit 'alle gemakken miste'... Verbeteringen Op 1 0 november was de laatste bijeenkomst van het jaar 1901. Er waren in totaal 15 sportdagen gehouden, waarbij ruim 17.000 aan geldprijzen voor draverijen en ruim 23.000 voor rennen waren uitbetaald. De komende vier maanden zou men gebruiken om verbeteringen aan te brengen. Zo werd de halte 'Woestduin' van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij in betere con ditie gebracht en kwam deze vlak tegenover de ingang van het landgoed te liggen. Bovendien werden beide sporen overbrugd. Op het terrein zelf werd het middenterrein ontdaan van de bomen die men er nog had laten staan, 'hetgeen een veel aangenamer en vrijer gezicht' opleverde. De kleedkamer voor de heerrijders was vergroot en er werd een nieuwe ingericht voor de jockey's. Ook was er een buffet geko men, terwijl de 'Hotel- en Terrein Mij. 'Woestduin" het herenhuis had gekocht benevens een terrein van 4,5 ha Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994 17

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 19