PLUS EN MIN PLUS In mei werd een tentoonstelling gehouden over het verle den van Elswout, dat in 1993 zijn 350-jarig bestaan beleefde. Eén van de huidige bewoners van Elswout, mevrouw Trixie Lumbe, verzamelde een aantal foto's, oude prenten en plattegronden die een globaal beeld geven van het verleden van dit Rijksmonument. Het Bestuur van Ons Bloemendaal is verheugd met dit initiatief van mevrouw Lumbe. Het eerste weekend na de opening bleek reeds een grote belangstelling. Hieruit spreekt de liefde voor ons cultureel erfgoed: iets wat wij in hoge ere willen houden. PLUS In 1993 werd het Wethouder Laan Park door de Gemeente zeer intensief gerenoveerd. Alle oude heesters gingen eruit en de verschraalde grond door het jaarlijks bladschoon houden, werd verrijkt met mest en compost. De oorspronkelijke aanleg van Springer werd nauwkeurig bij het inplanten van jonge heesters gevolgd. In het najaar werden vele bollen - narcissen en blauwe druifjes - in de grond gebracht waardoor dit voorjaar het Wethouder Laan Park in al zijn glorie is hersteld. Bravo, Plantsoenendienst! Voor velen is de naam van dit fraaie park echter onbe kend: een aantal jaren geleden is het naambord tot onze spijt verdwenen. Monumentebordje 's-Gravenweg De 's-Gravenweg voerde naar het vroegere Huys te Vogelesang, jachtslot van Floris V, en naar een belangrijke weg noord-zuid langs de binnenduinrand. De boerderij is een zogehe ten laaghuis: onder een dak liggen in eikaars verlengde de stal en het woonhuis. Het geslacht Verdegaal bewoont dit huis vanaf 1960. MINMIN Langs het zogeheten koeienpaadje dat van de Ramplaan in de richting van Duinvliet loopt, heeft de gemeente Haarlem straatlantaarns gezet. Dit is zomaar op een dag gebeurd, zonder dat men enig overleg heeft gepleegd met omwonenden of zich rekenschap heeft gegeven van de afzichtelijke inbreuk die de glimmende lantaarnpalen mid denin de lieflijke weilanden maken. Weg is het mooie uit zicht van de Elswoutlaan, weg is de verre doorblik vanuit de Ramplaan zelf: het koeienpaadje heeft de aanblik van een straat gekregen. 'Ons Bloemendaal' heeft tegen deze lantaarnpalen geprotesteerd bij B&W van Haarlem en wij doen een beroep op u om mee te doen met een handteke ningen-actie die door de wijkraad van het Ramplaan Kwartier wordt georganiseerd. Lijsten liggen bij alle win kels in de Ramp laan. PLUS De Rijp. Met de afbraak van de hoge bejaardenflat is Bloemendaals grootste horizonvervuiler verdwenen. De nieuwe (laag)bouw in de breedte is niet alleen voor de bejaarde bewoners, maar voor heel Zuid-Kennemerland een grote verbetering. PLUS De koninginnedagviering in de gemeente Bloemendaal groeit uit tot een deel van zijn cultuur. In de dorpen Bloemendaal en Overveen organiseerden ook dit jaar stu denten van Cios met grote toewijding, fantasie en aanste kelijk enthousiasme tal van kinderspelen. In Aerdenhout en Vogelenzang slagen de plaatselijke Oranjecomités er steeds weer in, feestelijkheden op touw te zetten waarbij de twee dorpsgemeenschappen sterk betrokken zijn. Monumentebordje 't Hemeltje 't Hemeltje werd in de 17e en 18e eeuw aan geduid met 'Waer de Buert van Blommendael uuthangt'. Deze buurt is het oudste gedeelte van het dorp. De weg heette Heerweg of Buerweg. Aan de overzijde lag het haventje, dat in ópen verbinding stond met Haarlem voor vervoer van personen, hout en zand. 20 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 22