Het oude Aelbertsberg - t V' Over Aelbertsberg is heel veel geschreven. Vaak is het een herhalen van wat al eerder vele malen werd verteld. Dit betekent echter niet, dat we over Aelbertsberg eigenlijk uitgepraat zijn, dat er niets meer over te zeggen valt. Enerzijds valt het op, dat in recente publikaties de schrijvers niet alleen elkaar wel eens tegen spreken maar ook zichzelf, zodat de aandachti ge lezer met de vraag blijft zitten 'Wie ist es eigentlich gewesen?'. Anderzijds worden soms zekerheden gesugge reerd die allerminst zekerheden zijn. Meer dan eens lezen we dat de vroegste vermelding van Aelbertsberg dateert uit 1133 of nog pregnanter uitge drukt: 'In 1133 wordt de naam van het slot voor het eerst vermeld'. Aldus geformuleerd, kan zo'n mededeling aan leiding zijn tot veel misverstand.[1] Wat is namelijk het geval? Ruim twee eeuwen na 1133, zo omstreeks 1350, beschrijft de anonieme 'clerc uten lagen landen bi der seen' hoe Floris de Zwarte aan het hoofd van opstandige Kennemers de woning van zijn broer graaf Dirk VI te Aelbertsberg verbrandde. [2] Oudere kronieken zoals de bekende 'Rijmkroniek' van Melis Stoke, maken wel melding van het verbranden van woningen van de graaf in Kennemerland, maar noemen Aelbertsberg niet met name. Reliëf voorstellend de H. Petrus met aan weerszijden graaf Dirk VI van Holland en zijn moeder gravin Petronella. Het reliëf is afkomstig uit de abdijkerk van Egmond. Thans is het in het Rijksmuseum te Amsterdam. Gedateerd 1130, de hoogte is 88 cm., de breedte 175 cm, zandsteen. Betrouwbaar Hoekstra maakt in zijn dissertatie over de geschiedenis van Bloemendaal twee opmerkingen over de anonieme clerc. Hij schrijft, dat deze opmerkelijk veel over Aelbertsberg vermeldt en hij noemt hem niet erg betrouwbaar [3].Wat de eerste opmerking betreft, bij nader onderzoek blijkt, dat de anonieme clerc slechts één keer Aelbertsberg met name noemt. Onder 'opmerkelijk' verstaan we doorgaans toch iets anders. Hoekstra zegt niet om welke redenen hij de anonieme clerc niet zo betrouwbaar vindt. Aangezien hij deze kwalificatie geeft bij de passage waar de clerc spreekt over de opstand van Floris de Zwarte en het ver branden van Aelbertsberg in 1133, lijkt het erop, dat hij juist op dit punt zijn twijfels heeft. Omdat de rapportage van de anonieme clerc niet in strijd is met hetgeen andere kroniekschrijvers memoreerden, maar daarvan in het ver lengde ligt, lijkt het vooralsnog niet nodig de verbranding van Aelbertsberg in 1133 als historisch feit te annuleren. Fantasie Natuurlijk kan men tegenwerpen, dat Middeleeuwse kro nieken per definitie onbetrouwbaar zijn en dat de anonie me clerc gewoon wal heeft gefantaseerd. Hoe kon hij, die ruim twee eeuwen later leefde, precies weten wat er in 1133 is gebeurd? Maar als zijn vermelding van de ver woesting van Aelbertsberg in 1133 aan zijn eigen fantasie is ontsproten, dan krijgen we te maken met een heel 4 Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 6