Riddderspelen Toen Graaf Jan I, de zoon en opvolger van Floris V, in 1297 de lijftocht of douarie van zijn gemalin Philipine van Luxemburg vaststelde, noemde hij daarin met name zijn woning te Vogelenzang: 'Mansionem nostram dictam Voghelsanck'. Het jachthuis bleef nog bijna 100 jaar in het bezit van de Graven van Holland en enkele namen in de omgeving verwijzen hier nog naar, zoals die van de boer derij 'De 's-Gravenwegten Noorden van het Huis. Deze boerderij ligt langs de zandweg die vroeger vanaf het Huis te Vogelenzang naar Haarlem liep. Ook de naam 's- Gravenmade (made weiland) herinnert nog aan deze periode. Oorspronkelijk was dit de naam voor een veld waar de Graaf met zijn Edellieden toernooien en andere ridderspelen hield. Later werd deze naam gegeven aan de boerderij die bij dit grasveld stond. Koop a kt e In 1576 wordt als 'bruycker' van het, inmiddels herbouw de, huis te Vogelenzang, Jan Simon Ruyff genoemd. Van nu af aan gaat het huis veelvuldig in andere handen over. Uit een koopakte uit 1584 blijkt dat de Haarlemse hop man Harm Olthoff grondeigenaar was te Vogelenzang. In 1589 koopt hij 5 morgen land en in 1.590 nog eens 4,5 morgen land, belendende aan zijn vroegere eigendommen. Als hij gestorven is, gaat zijn weduwe Catrijn Schopmans door met grondaankopen en verwerft in 1594 nog eens 8,5 morgen wei- en teelland, waaronder de 'Steeckelweide', die een grootte had van 3,5 morgen. In 1596 verkoopt zij echter de hofstede met het huis te Vogelenzang, met teelland, weiland en wildernis, aan Mr Jacob Hendriksxz. Zaffius en Goossens Jacobsz. Hooft voor 3.100. 'Trouwen dienst' In 1383 schonk Hertog Aelbrecht van Beieren, Graaf van Holland, 'de Hofstede ter Vogelensang, tot de uiterste grens gelijk die gelegen is, aan zijn lieven en getrouwen Reynoudt, Heer tot Brederode en Gennep, om menigen trouwen dienst die hij aan ons gedaan heeft ende noch sal doen, met vergunning voor hem en zijn nakomelingen, om zonder iemands wederzeggen hunne koeien, paarden, schapen, varkens en andere beesten te weiden ter de daar- gelegen grafelijkheidsdomeinen'. De Heren van Brederode hebben het huis lang in bezit gehad, maar tussen de jaren 1400 tot 1550 raakte het sterk in verval. Schilderij De heer Hooft is niet lang deelgenoot gebleven, want in 1610 treedt alleen Zaffius op als verkoper wanneer hij de hofstede het Huis te Vogelenzang met het 'Meerland' en de 'Franckelweide' verkoopt aan Cor Reyersz., een goud smid en poorter van Amsterdam. Mr Jacob Zaffius, die leefde van 1534 tot 1618, was een priester die tijdens het Beleg van Haarlem in de stad was gebleven. Als Proost van de RK Kerk en Aartsdeken van Haarlem was hij een man van aanzien en ook van vermogen. Hij is de stichter van het Hofje in de Witte Herenstraat te Haarlem, waar een gedenksteen nog aan hem herinnert. Frans Hals schilderde een portret van hem en dit schilderij werd in 1920 door Ons Bloemendaal, 18e jaargang, nummer 2, zomer 1994 7

Ons Bloemendaal | 1994 | | pagina 9