Monument Eeuwfeest Provinciaal Ziekenhuis (5) 1949 H. Richters (1915) Dit beeld, vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer H. Richters, werd in de zomer van 1949 aangeboden aan het (voormalig) Provinciaal Ziekenhuis door alle ambtenaren, gepensioneerden, patiënten, en oud-patiënten, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Ziekenhuis. Het toont de verpleegde en de verpleger, en het wil tot uitdrukking brengen hoe de ene mens die in wanhoop dreigt onder te gaan weer wordt opgeheven door de sterkere en teruggevoerd wordt tot het licht. De tekst die in de sokkel staat gebeiteld - 'Meer nog leidde hen menschlievendheid en gevoel voor menschenwaarde' - is een variant op woorden van Johannes van Duuren, die midden 19e eeuw opzichter was in het Cellenbroederhuis te Nijmegen. Hij bracht, samen met zijn vrouw, een volledige ommekeer in de behandelingsmethode van geesteszieken teweeg, omdat hij zich realiseerde dat de menselijke persoonlijkheid eerbied verlangt en toekomt. Aan beide zijden van de sokkel zijn kleine figuren aangebracht ter herinnering aan Van Duuren en zijn vrouw. Het huidige beeld is een bronzen afgietsel van het oorspronkelijke beeld. Dit was gemaakt uit Franse kalksteen maar werd begin jaren zeventig stukgeslagen. Het gerepareerde beeld bevindt zich nu in het museum Meerenberg, in het oude koetshuis op het terrein van PZ. Plaats: Nabij de oude hoofdingang bij de kerk op het terrein van het voormalig Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort-Zuid. 14 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 2, zomer 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 14