(13)* 1978 Ek van Zanten (1 933) Europa en de Stier Dit bronzen beeld van de Naardense beeldhouwer Ek van Zanten, stelt het moment van de ontvoering van Europa door de stier voor. In de Griekse mythologie is Europa de dochter van Telephasa en van de Phoenicische koning Agenor. Zeus, die verliefd op haar was, nam de gedaante aan van een prachtige witte stier om in haar nabijheid te kunnen komen. Op het strand waar zij met vriendinnen aan het spelen was, vlijde hij zich aan haar voeten. Aanvankelijk vindt Europa de stier afschrikwekkend, maar hij prikkelt toch ook haar nieuwsgierigheid. Ze gaat naar hem toe, vlecht bloemen in zijn hoorns en er ontstaat een zeker vertrouwen. Op een gegeven moment durft ze zelfs op zijn rug te gaan zitten. Daarop staat de stier op en gaat met de zich op zijn rug vastklampende Europa de zee in. Hij brengt haar naar Kreta, waar hij zijn ware gedaante aanneemt en drie zonen bij haar ver wekt: Minos, Rhadamanthys en Sarpedon. Het verhaal van Europa en de Stier was een populair thema in de beeldende kunst. In de 16e en 17e eeuw werd het thema meestal geïnterpreteerd als het voeren van de ziel naar God. Wat de beeldhouwer Van Zanten echter boeide in dit thema, is het proces van afsto ten en aantrekken. Ondanks het vreesaanjagende van de stier is Europa toch bereid hem te vertrouwen. Volgens de beeldhouwer moet het onbewust een erotische aantrekkingskracht geweest zijn. Het beeld werd bekostigd uit het fonds kunstzinnige verfraaiing. Plaats: In het plantsoen tegenover de Vondelschool aan de Juliana van Stolberglaan in Aerdenhout. 22 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 2, zomer 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 22