Reacties op het Bevrijdingsnummer Paviljoen 'De Uitkijk' tijdens de oorlog Zowel op ons eigen nummer als op het specia le nummer 'Bloemendaal 40-45' dat wij voor de gemeente maakten, zijn een aantal reacties binnengekomen. Sommige reacties betroffen de namen van mensen op de afgebeelde foto's. Deze zijn verbeterd en de verbeterde versies komen te zijner tijd in het archief van de gemeente Bloemendaal te liggen. Andere reac ties gaven aanvullende gegevens op artikelen in deze nummers en hiervan hebben wij er twee afgedrukt. Aan alle informatie wordt aandacht geschonken en deze komt uiteindelijk ook bij de twee nummers in het archief. Ingezonden brief 1 Op de foto van de Kabelwacht op pagina l 2 in het gemeentenummer 'Bloemendaal 40-45' herkende ik behal ve de heer Voorwalt, de heer Beijst, wonend op de Willem de Zwijgerlaan in Overveen en naast hem mijn man G.W. van Deth, predikant. Zij staan beiden met de rug naar de muur. Andere gezichten herinner ik mij nog wel, maar ik kan de namen niet meer voor de geest halen. Wij hadden op de Willem de Zwijgerlaan een vaste club, die een keer per maand, bij verschillende mensen, al krui pend achter bosjes bijeenkwam. Wij mochten geen van allen naar buiten. Ook de heer Van Buren woonde op dezelfde weg. Verder Spaanderman, varend, al deze jaren, maar toch teruggekomen. Ja, dat waren tijden, waar je nooit wist wat er zou gebeu ren. Wij hadden een klein Joods meisje in huis, ik geloof wel drie jaar. Nooit heb ik geweten hoe oud ze was of haar verjaardag. De moeder haalde haar de eerste vrije morgen op, zei tegen ons geen woord en verdween zo vlug mogelijk met het kind. Ik heb nooit meer iets van hen gehoord en dat vind ik wel jammer. Mevr. J.L. van Deth-de Jong, Bloemendaal Ingezonden brief 2 Mijn bewondering voor het voorjaarsnummer van Ons Bloemendaal '50 Jaar Bevrijding' en het gemeentenummer 'Bloemendaal 40-45'. Eén facet ben ik niet tegengekomen, en misschien was hierover niets bekend. Hierbij dan een aanvulling over paviljoen 'De Uitkijk' op het kopje van Bloemendaal. Ongeveer gelijk met de uitkijktoren op het kopje, waar vroeger de oud-Bloemendaler de heer Hardebol met zijn verrekijker stond, werd in 1941 'De Uitkijk' van G. Hoffslag gevorderd. Daarna werden volgens mij de toe gangswegen naar het kopje tot 1945 afgesloten. Paviljoen 'De Uitkijk' is in die tijd inwendig geheel gesloopt en het werd gebruikt als paardestalling. Hoe lang de paardestal is gebruikt, weet ik niet, wel weet ik wat wij in 1945 heb ben aangetroffen. Na de bevrijding bleek dat het paviljoen was omgebouwd tot film/toneelzaal. Aan de zuidkant was een brandvrije filmcabine aangebouwd en de zaal was voorzien van een toneel. In de zaal waren banken gezet die afkomstig ble ken te zijn uit de eerste klas coupés van de Nederlandse Spoorwegen. Deze banken werden direct na de oorlog door de NS-recherche teruggehaald. Na vier jaar evacuatie heeft de heer Hoffschlag 'De Uitkijk' weer in de oude staat teruggebracht en zo heeft het de oorlog 40-45 overleefd. J.M. Pel, Haarlem j PAVI lu c N PI- UViKll K o- pa.pffc 32 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 2, zomer 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 32