PLUS EN MIN Plus Plus Plus M i n Oproep In het verleden is vaak geklaagd over de verwaarloosde aanblik die het weiland van Duin en Daal tegenover de Bloemendaalse schoolvereniging bood. Daarom verheugt het ons des te meer dat nieuwe eigenaren het weiland niet alleen hebben geschoond van al het oude roest dat her en der verspreid lag, maar zelfs een houten hek hebben geplaatst en de lantaarnpaal donkergroen hebben geverfd. Een aantal decoratieve paarden en schapen draagt bij tot de idylle. Van harte juichen wij het initiatief toe van de provincie Noord-Holland, die heeft voorgesteld het villapark Duin en Daal aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. Dit vil lapark bevat uiteenlopende voorbeelden van de Nederlandse villa-ontwikkeling tot het einde van de Eerste Wereldoorlog. Wij menen dat de aanpassing van het bestemmingsplan die de provincie en nu B&W van Bloemendaal voorstaan, een deugdelijke bescherming zal betekenen voor de bijzondere kenmerken van dit gebied. De Raad van State, afdeling bestuursrechtspraak, heeft bij uitspraak van 24 maart 1995 het beroep niet-ontvankelijk verklaard dat de heren A. Buijert en A.K. Muller hadden ingediend bij de Raad tegen het besluit van B&W van de Gemeente Bloemendaal alsnog een bouwvergunning te weigeren voor het Kareolterrein. Het betreft hier het oor spronkelijke bouwplan, niet het nadien ingediende gewij zigde plan. Tegen het eerste bouwplan heeft onze stichting bezwaar gemaakt, het tweede bouwplan achten wij aan vaardbaar. De Raad van State heeft de niet-ontvankelijkverklaring uit gesproken omdat appellanten tegen het besluit van B&W in bezwaar hadden moeten komen bij de gemeenteraad en niet in beroep bij de Raad van State. Het betreft een kwes tie van uitleg van het Overgangsrecht bij de gewijzigde Woningwet. Wel heeft de Raad van State ten overvloede uitgesproken dat de vierde bouwlaag van het ontwerp zich niet onder scheidt van de overige verdiepingen zodat niet meer gesproken kan worden van een gedeelte van het dak. Dat was de vraag waar het beroep bij de Raad van State om draaide. Door deze uitspraak lijkt het oude bouwplan definitief van de baan. De gemeente Bloemendaal zou zuinig moeten zijn op de weinige voorbeelden in onze gemeente van de zogenaam de Amsterdamse School architectuur, de bouwwijze uit de jaren twintig waarbij op knappe wijze gebruik werd gemaakt van het zo typisch Nederlandse produkt baksteen. Het zijn de monumenten van de toekomst waarvoor de waardering stijgende is. Daarom betreuren wij het dat de Welstandscommissie de gemeente heeft geadviseerd toe te staan dat de woning Oranje Nassaulaan 177 mag worden uitgebreid met een dakopbouw. Het bouwblok Oranje Nassaulaan 143-183, een groot stuk straatwand dus, vertoont nu nog een gaaf gevelbeeld met een prachtige vlakke dakrand met bak steendetails. Vlak voor zijn dood zei Ruud Hein tegen mij dat hij al kopij voor komende nummers van Ons Bloemendaal had binnengekregen. Noch op zijn computer, noch tussen zijn papieren hebben wij hiervan iets kunnen vinden. Mochten er lezers zijn die hem kopij hebben toegestuurd of gegeven, en mocht hij ook mensen aan het schrijven hebben gezet - iets waar hij heel goed in was! - dan zou ik het zeer op prijs stellen als u contact met mij wilt opnemen. Anneke Tjan-Bakker Redactie Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 2, zomer 1995 33

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 33