Buitenbeelden in Bloemendaal Nadat ik met mijn werk als consultatiebureau - arts in de regio Kennemerland was gestopt, ik meer vrije tijd kreeg èn een nieuwe fiets, ont dekte ik de beelden. Op mijn vraag hoeveel beelden er in Bloemendaal zijn, van wie ze zijn en waar ze staan, kreeg ik onvoldoende ant woord. Reden genoeg om op onderzoek te gaan. Onthulling 'Helmmonument', 20 september 1935. Aanwezig waren o.a. Jhr G.C. Quarles van Ufford (3e van links, le rij), beeldhouwer Havermans (met alpinopet) en burgemeester Den Tex (naast het beeld). Ik maakte gebruik van het gemeente-archief van Bloemendaal, waar de heer Nagtegaal me met raad en daad bijstond en waar ik ook stukken vond van de hand van journaliste Alice Verweij in het Bloemendaals Contactblad. Ook maakte ik gebruik van het Haarlems gemeente-archief, het archief van het voormalig Provinciaal Ziekenhuis en de informatie van de public relations-afdeling van de Waterleidingduinen. Op de vol gende pagina's vindt u het resultaat van mijn naspeurin gen. Het is een inventarisatie van de buitenbeelden in de gemeente Bloemendaal, elk met een korte beschrijving. Selectie Bij de selectie van de beelden heb ik de volgende criteria aangehouden: de beelden moeten buiten staan, op voor het publiek toegankelijk terrein in de gemeente Bloemendaal. Het beeld 'Hard/Zacht' in Vogelenzang bij de hoofdin gang van de Waterleidingduinen voldoet hier niet hele maal aan. Het staat namelijk op het terrein van de Gemeentewaterleidingen van Amsterdam. Het is ech ter vanaf de openbare toegangsweg zichtbaar en daar om staat het er toch bij. Als u even toestemming vraagt, mag u het terrein op om het beeld nader te bekijken. Ook moeten de beelden vrij in de ruimte staan en bijvoorbeeld niet in een muur zijn opgenomen. Aan die eis voldoen zowel de ingangssculpturen aan het begin van de Iepenlaan, als het reliëf op de Prins Bernhardbrug niet helemaal, maar omdat ze toch grotendeels vrij in de ruimte staan, zijn ze wel opge nomen in deze inventarisatie. Banken, gevelstenen, en beelden die zijn opgenomen in de gevel zijn buiten beschouwing gelaten. immers met beelden in de openbare ruimte geld gemoeid, dus hoe werden ze bekostigd? De oudste beelden, zoals het Helmmonument, werden geschonken door welgestelde en gulle Bloemendalers. In 1961 werd onder leiding van burgemeester Peereboom Voller, die in zijn vrije tijd een verwoed tekenaar en beeldhouwer was, een fonds gecreëerd, waarin elk jaar een bescheiden bedrag werd gestort en waaruit 'kunstzin nige aankopen ter verfraaiing der gemeente Bloemendaal' bekostigd konden worden. Aangezien eensgezindheid bij het kiezen van een beeldhouwwerk bijna onmogelijk bleek te zijn, werden de beeldhouwers Mari Andriessen en Nic Jonk aangetrokken om als kunstcommissie te adviseren bij de aankopen. De 'Liggende Vrouwenfiguur' van Charlotte van Pallandt, bijvoorbeeld, werd in het bijzijn van de bei de adviseurs onthuld. Onthulling 'Liggende Vrouwenfiguur', 18 september 1-964. V.I.n.r. mevr. Peereboom Voller, Nic Jonk, Kees Verwey, Mari Andriessen, Albert Termote, burgemeester Peereboom Voller, en de maakster van het beeld, Charlotte van Pallandt. Kunstcommissie Wat ging er aan de plaatsing van de beelden vooraf? Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 2, zomer, 1995 7

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 7