(Links) Het in 1953 door nieuwbouw vervangen noordelijk filtergebouw. (Onder) Het nieuwe noordelijke filtergebouw uit 1953. grind voor het ontijzeren van het water. Via een goot stroomde het water in het even grote nafil- ter, gevuld met grind en een ongeveer 1 meter dikke laag duinzand. Het gezuiverde water stroomde vervolgens in een van de twee reinwaterkelders met een gezamenlijke inhoud van 747 m3 (in 1913). FJ. Stulemeyer Co waren gespecialiseerd in het maken van werken in gewapend beton. Het nog bestaande, twee verdiepingen hoge, rechthoekige filtergebouw wordt gedragen door een gewapend betonskelet. De buitencon structie telt vier (zijgevels) en acht (voor- en achtergevel) kolommen. De bovenverdieping heeft een beduidend kleiner oppervlak met een buitenconstructie van vijf kolommen aan de lange gevels en drie kolommen aan de korte gevels. De boven verdieping heeft een licht hellend zadeldak. Het dak van de begane grondverdieping loopt naar vier zijden lang zaam af. De daken zijn geconstrueerd van ongeveer 7 cm dik gewapend beton. De buitenconstructie is in het zicht gelaten. Voor de invul - ling is gebruik gemaakt van holle betonstenen. Op enkele plaatsen zijn lichtopeningen dicht onder de dakrand aan gebracht. Voor- en nafilter Het nog bestaande filtergebouw vormde in feite de ombouw van een voor- en nafilter uit de begintijd van de duinwaterleiding in Duin en Daal (1901 of kort daarna). Het uit negen bronnen, 40 tot 120 meter, opgevoerde drinkwater werd via een pompstation aan de Lage Duin en Daalseweg door twee persleidingen naar de 38 meter hoger gelegen voorfilters in de filtergebouwen gepompt. De totale capaciteit van beide filtergebouwen bedroeg ongeveer 50 kubieke meter per uur. Het ongeveer 4,50 bij 5,25 meter metende voorfilter van gewapend beton was gevuld met verschillende maten moeilijk passend gevonden worden; ik beschouw zelfs dezen bouw voor de geheele omgeving deprimeerend. In verband daarmede zoude ik UEd. Achtbaren beleefd willen verzoeken nog eene wijziging te maken met de in aan bouw zijnde opzichterswoning, om zoo mogelijk deze een twintig of vijf en twintig meter achteruit te plaatsen, en zoodanig den voorgevel te veranderen, dat het geheel meer bij de omgeving passend wordt. Ik vlei mij met de hoop dat UEd. Achtbaren hunne welwillende aandacht hieraan willen schenken, en teeken met de meeste hoog achting". Het protest mocht niet baten. Op 25 september 1913 werd de filterinrichting officieel in werking gesteld: "Nadat den burgemeester door Marietje de Boer een ruiker was aangeboden, had in het gewelf van den voorfilter de plechtigheid der opening plaats Daarna opende de burgemeester de kraan, en daarmede tevens de nieuwe waterleiding," rapporteerde het Bloemendaalsch Weekblad op 27 september 1913. "Het water maakte een aangenamen indruk op de aanwezigen. Het schoot krachtig te voorschijn. Krachtig en overvloe dig." 14 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 14