De voorgevel telt twee toegangen met dubbele deuren. In de rechter zijgevel is een toegang met dubbele deur opgenomen. Gelet op de toenemende oorlogsdreiging gaf burgemeester Den Tex nog in april 1940 opdracht tot het camoufleren van de filtergebouwen. Nieuw zuiveringsgebouw Het noordelijke filtergebouw werd in 1953-1954 vervan gen door een nieuw zuiveringsgebouw met reinwaterkel- der, naar ontwerp van architect ].H. Kording van het toen malige Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening. Het nieuwe zuiveringsgebouw kon maar liefst 280 kubieke meter water per uur zuiveren. Het oude filtergebouw werd gerestaureerd en bleef behouden als reserve-installa tie. Bij de renovatie van het oude filtergebouw in 1956 is onder meer een grondkerende muur aan de voet van het gebouw aangebracht en zijn de toegangen ontsloten door nieuwe betonnen trappen. Tegenwoordig is het filterge bouw aan de Hoge Duin en Daalseweg echter niet meer in bedrijf. In 1993 werd het buiten bedrijf gesteld. Monument Het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland herkende de historische waarde van het betonnen filtergebouw en besloot in 1992 tot bescherming van dit bijzondere Het nog bestaande filtergebouw uit 1913. Bloemendaalse bedrijfsmonument en noemde daarvoor de volgende redenen in de Provinciale Monumentenlijst voor de gemeente Bloemendaal: "Het voormalige filtergebouw is van architectuurhistori sche waarde: a. omwille van de gave hoofdvorm, de detaillering en het materiaalgebruik; b. als vroeg voorbeeld in Nederland van de toepassing van gewapend betonskeletbouw, waarbij de constructie in het zicht is gelaten, in samenhang met holle betonsteen; c. als een op de utiliteit gericht gebouw van de N.Y. Industrieele Maatschappij F.J. Stulemeyer Co, een van de eerste bouwfirma's in Nederland, gespecialiseerd in het construeren van werken in gewapend beton; d. als qua ouderdom zeldzaam geworden bouwtype voor de collectieve drinkwatervoorziening. Het voormalige filtergebouw is van sociaalhistorische bete kenis als element uit de geschiedenis van de drinkwater voorziening in Noord-Holland." Drs Hildebrand P.G. de Boer Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995 IE

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 15