(Links) Het leggen van een 30" transportleiding Leiduin- Amsterdam ten behoeve van de gemeentewaterleidingen Amsterdam. De foto is genomen in 1908 en toont de Wagenweg bij de hoek met de Schouwtjeslaan. Rechts de split sing met het Floraplein. vond niet in open kanalen plaats, maar in een gesloten systeem van geboorde pompputten, die via zuigleidingen met het hoofdpompstation werden verbonden. Drinkwaterleiding in andere Noord-Hollandse gemeenten In 1907 richtte het gemeentebestuur van Heemstede een verzoek aan de gemeente Amsterdam, om na te gaan wel ke voorwaarden deze aan de levering van duinwater aan Heemstede zou stellen. Dit initiatief leidde in 1909 tot een overeenkomst, waarin de waterlevering werd geregeld voor 25 achtereenvolgende jaren: "tot eene hoeveelheid van ten hoogste 1200 m3 per etmaal, met dien verstande evenwel, dat per uur niet meer dan 7 0 m3 geleverd behoeft te worden". De gemeente Haarlem was bereid om waterleidingbuizen in het noorden van Heemstede aan de gemeente Heemstede over te dragen. Daarmee was de weg vrij voor een eigen gemeentelijk waterleidingbedrijf. Op 1 oktober 1910 werd de gemeentelijke waterleiding van Heemstede in gebruik gesteld. Tot aan de Eerste Wereldoorlog werden in Noord-Holland nog in gebruik gesteld de gemeentelijke waterleidingen in Muiden, Hoorn en Egmond aan Zee (alle 1914). In het algemeen kan gesteld worden, dat het tot stand brengen van een drinkwatervoorziening - vooral voor plat telandsgemeenten - een moeizame opgave betekende. Minister van Binnenlandse Zaken, mr. P.L. Heemskerk, bepleitte in zijn rede bij de installatie van de (Onder) De watertoren en de gebouwen van de Gemeente Waterleiding van Haarlem in Overveen. Staatscommissie voor de Drinkwatervoorziening, op 27 april 1910, dan ook de meer centrale inzet van deskundig heid, zowel in technisch als financieel opzicht. Interlokale drinkwatervoorziening Tot 1918 bleef een meer interlokale drinkwatervoorzie ning beperkt tot de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland. Deze maatschappij was in 1885 opgericht als eerste groepswatervoorziening in ons land. In hetzelfde jaar opende de maatschappij de Alkmaarse Waterleiding voor de watervoorziening in Alkmaar en Bergen. In 1886 opende de maatschappij de Zaanlandsche Waterleiding, ten behoeve van de drinkwa tervoorziening in de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie en Beverwijk. Het water werd betrokken uit de duinen in de gemeente 18 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 18