Heemskerk. Op een hoge duintop bij Wijk aan Zee was een hoog bodemreservoir aangelegd. Verder werd gebruik gemaakt van de Assendelftse watertoren uit 1885. Uitgebreid onderzoek verrichtte van Hasselt naar de mogelijkheid om te komen tot een groepswatervoorzie- ning in West-Friesland, de zogenoemde Westfriese Waterleiding. In 1909 bracht Van Hasselt een rapport uit, gericht aan de gezondheidscommissies van Hoorn, Enkhuizen en Schagen. Ondanks de gunstige uitkomsten van het rapport, als ook van het vervolgrapport uit 1915 over wateronttrekking aan de Schoorlse duinen, kwam de Westfriese Waterleiding niet tot stand. Dat kwam vooral door de Eerste Wereldoorlog, met als gevolg de stijging van materiaalprijzen en arbeidsloon. Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN) In de eerste twee decennia van deze eeuw was de provin cie Noord-Holland zich bewust geworden van haar verant woordelijkheid voor de drinkwatervoorziening. In 1919 richtte ze daartoe een eigen Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland op, dat meteen de Alkmaarse en Zaanlandse Waterleiding overnam van de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland. De verwor ven installaties vormden de materiële basis van het bedrijf. Nu volgde een moeilijke beginperiode, waarbij gepoogd werd om gemeentelijke waterleidingbedrijven over te nemen. Daarnaast werd in de loop van de jaren twintig het PWN uitgebreid door de aanleg van nieuwe installaties onder andere in Aalsmeer, Wieringerwaard, Hoogkarspel en Laren. In 1929 werd het nog steeds in gebruik zijnde gebouw aan de Essenlaan in Bloemendaal in gebruik genomen en nog voor de Tweede Wereldoorlog groeide het PWN uit tot één van de grootste waterleidingbedrijven in Nederland. Op 3 september 1936 vond de 100.000ste aansluiting op het waterleidingnet van het PWN plaats en waren alle gemeenten in Noord-Holland op het leidingnet aangesloten. Waterleidingbedrijf Zuid-Kennemerland Aanvankelijk was de provincie vooral actief met eigen winning ten noorden van het Noordzeekanaal. Voor Zuid- Kennemerland kon op samenwerking met de bedrijven van Amsterdam en Haarlem gerekend worden. De gemeente Bloemendaal kon wat Vogelenzang betreft een, nog steeds bestaande, overeenkomst met Amsterdam slui ten. Toch richtte Bloemendaal in 1912 een eigen waterlei dingbedrijf op en bleef zo buiten het PWN. Dit was het kleinste waterleidingbedrijf van Nederland. Ook Hoofdkantoor van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland aan de Essenlaan in Bloemendaal (1929). Het gebouw ligt stedekundig prominent in de as van de Plantsoenlaan en is opgetrokken in een formele baksteenarchitectuur die in de detaillering verwantschap vertoont met het classicisme. Zandvoort en Velsen richtten een eigen bedrijf op. In 1985 kwam er, onder druk van het Rijk, ter beperking van de kosten en om te kunnen voldoen aan de steeds strengere eisen die aan drinkwater worden gesteld, een samenwerkingsverband tussen de bedrijven van Haarlem, Zandvoort, Velsen en Bloemendaal tot stand en werd het Waterleidingbedrijf Zuid-Kennemerland (WLZK) opge richt. Met dit samenwerkingsverband is het WLZK tevens de huidige beheerder van de watertoren te Overveen geworden. In april dit jaar heeft het bedrijf zijn nieuwe huisvesting betrokken in een opmerkelijke nieuw gebouw in Velserbroek. Drs Hildebrand P.G. de Boer Drs H. van Voorst Vader-Duyckinck Sander Het nieuwe gebouw dat huisvesting biedt aan het WLZK, NV Gasbedrijf Velsen, NV PEN Energiebedrijf Noord-Holland regio Kennemerland en PEN-CAI Velsen. Het werd begin april 1995 in gebruik genomen. Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995 19

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 19