IM a 11 e duinen Nationaal Park De Kennemerduinen: 't Wed, juli 1995 'Er is geen gedeelte van onze Vaderlandse grond dat minder bezocht, minder bekend is dan onze Hollandsche Duinen; zij worden door het gros der Natie beschouwd als eene woestijn die enkel uit rauwe Zandbergen bestaat...' Dit schreef in 1798 de Commissie van de Superintendentie over het onderzoek der Duinen in het voormalig Hollandsch gewest. De commissie wilde een 'Groot Plan' uitvoeren, ze wilde die barre woestijn gaan koloniseren en laten ontginnen. De talloze armen uit de steden moesten, met een voor schot van 1.000,- en een stukje duingrond ter bebou wing, door eigen arbeid de kans krijgen op een beter bestaan. Want behalve zand was er in de duinen ook veel water te vinden. Er waren 'vlakten en valleyen' waarvan sommige 's winters vol water stonden, één of twee voet diep. Andere delen waren in ieder geval 'dras en moerag- tig'. 'Kraantje Lek', 'Duinvliet' en 'Vaart en Duin' zijn oude namen die duiden op de waterrijkdom van de dui nen. Ontginningen Al eeuwen was er op bescheiden wijze landbouw gepleegd in de duinen. Maar vretende en gravende konijnen en het voortdurend stuivende zand hadden het nooit tot een bloeiend bedrijf gemaakt. Met de val van het Ancien Régime in 1795 waren de heerlijke rechten en daarmee ook het exclusieve jachtrecht van de adel in de duinen afgeschaft. Nu zouden in ieder geval alle konijnen kunnen worden uitgeroeid. Met noeste vlijt en ijver moest het mogelijk zijn in de duinen granen en aardappelen te telen en veeteelt te bedrijven. Het 'Groote Plan' is nooit tot uit voering gekomen. De konijnen uitroeien lukte zelfs door de myxomatose in onze eeuw niet en het zand bleef stui ven. De ontginningen kwamen niet verder dan enkele wei nig geslaagde experimenten. De associatie 'Middenduin' die zich de agrarische exploitatie van het duingebied ten westen van Overveen ten doel stelde, is er een voorbeeld van. Ook in de tegenwoordige Amsterdamse Waterleidingduinen en het Naaldenveld werden de ontgin ningen geen doorslaggevend succes. Alleen namen als de Bokkendoorns en het Koevlak herinneren nog aan de agra rische bedrijvigheid van tweehonderd jaar geleden. Water Al eeuwen werd het water dat aan de oostzijde van de duinen helder opwelde beschouwd als een kostbaar goed, te gebruiken voor verschillende doeleinden. Men kon er bier mee brouwen - de Brouwerskolk in Overveen met de 20 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 20