Nationaal Park De Kennemerduinen: 't Wed, juli 1995. Duidelijk is te zien dat de waterstand is gestegen. Strandjes zijn verdwenen en bomen staan in het water. ning in de Kennemerduinen werd gezien als het middel om verdroging tegen te gaan. Aan de vraag naar drinkwa ter moest op andere wijze worden voldaan. Lang is er gesproken over diepinfiltratie van Lekwater in het duin. Zover is het om financiële en technische redenen nooit gekomen. Tegenwoordig wordt water uit het IJsselmeer van PWN betrokken. Het blijft beleid van de provincie de winning van water uit de Kennemerduinen aanzienlijk te verminderen. Toch moet er aan de behoefte aan drinkwa ter worden voorzien. Het WLZK gaat nu gezuiverd drink water inkopen. De twee leveranciers zijn de Gemeente Waterleiding van Amsterdam en het PWN. Het water dat zij leveren is hoofdzakelijk oppervlaktewater en afkomstig uit de grote rivieren en het IJsselmeer. Overigens vindt op het ogenblik al geen winning van bovenduinwater meer plaats. Waarschijnlijk hierdoor en door een aantal zeer regenrijke winters vernatten de duinen weer. Dit is duidelijk te zien in 't Wed. In 1992 nog 1,60 meter diep, nu is het al 3,30 meter diep. Komt de oorspronkelijke vegetatie van parnas- sia, pyrola en orchis weer terug? Natte duinen In ieder geval is, nauwelijks verwacht, de grondwaterstand in Bloemendaal en Overveen sterk gestegen tot groot ongemak van vele bewoners die nu in hun vroeger droge kelders voortdurend last hebben van water. Hoe deze wateroverlast te verhelpen en de vernatting van de duinen te laten voortgaan, is een voorlopig niet opgelost pro bleem. Ook in 1995 kennen hydrologen nog niet alle geheimen van de duinwaterstromen. De Grontmij verricht op het ogenblik in opdracht van de provincie onderzoek naar de oorzaken van de stijging van de grondwaterstand. Waterleidingbedrijven, duinbeheerders, provincie en gemeente zullen aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek moeten besluiten hoe op den duur de water winning te waarborgen, natuur en milieu te beschermen en de kelders van bewoners langs de binnenduinrand te houden. H. van Voorst Vader- Duyckinck Sander Met dank aan: De literatuurlijst in Watertorens in Noord-Holland, Haarlem 1991, pp. 97-107. De bibliotheek van het PWN te Bloemendaal. Mr J.T. Dirkse, WLZK. Bronnen: W. Hijmans, Van Duin tot IJsselmeer, uitgegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland, Amsterdam (1969), p. 25-26. Rapport aan de Koning betreffende onderzoek van Drinkwater in verband met de verspreiding van cholera en tot aanwijzing van de middelen ter voorziening in Zuiver Drinkwater, 1869. F.W. van Eeden, Onkruid. Botanische wandelingen. Eerste deel Kennemerland, Haarlem, 1974, heruitgave. E. Heimans en Jac.P. Thijsse, In de Duinen, Amsterdam etc. 1932.4, p. 70. H.P. Gorter, Ruimte voor de natuur, 's Graveland, 1986, p. 281. Dr E.C.M. Roderkerk l.i., Gevolgen van de waterwinning door het Haarlems waterbedrijf, 1973. N.E.G. Oei en P.W. Veel, Het beheer van het grondwater in Zuid- Kennemerland, in: Ons Bloemendaal 1991 4, pp. 6-11. Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar. 1995 25

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 25